Hogy pontosan ki találta ki ezt a lakberendezési trükköt, ma már kideríthetetlen. Ami biztos, hogy a skandináv dekorációs irányzatok spontaneitása viszont sokat tett érte, hogy az aszimmetria egyre népszerűbb, különösen abban, ahogy a falra akasztjuk a képeket. Akár szeretjük a skandináv stílust, akár nem, ezt minimalisták, maximalisták és azok is kipróbálhatják, akik valahol a kettő között helyezik el magukat.
Ha egy gondosan megválasztott középpont nélkül helyezzük el a képeket a falon, azzal tulajdonképpen ráirányítjuk a figyelmet egy-egy konkrét műalkotásra, függetlenül attól, hogy az kicsi-e vagy nagy. Ez azonnal be is bizonyítja azt a közkeletű mítoszt, hogy a nagy falra mindig nagy méretű alkotásokat kell helyezni, vagy szépen galériába rendezni két, legfeljebb három darabot.
A mértani középpont hiánya remekül működik akkor is, ha nagyobb bútordarabok fölé akarunk képeket akasztani, mint például az ágy vagy kanapé esetén. Akasszunk egy kisebb képet az ágy egyik végéhez bárhova. Máris kijelöltünk egy olyan pontot a falon, ahova irányítani szeretnénk a figyelmet.
Ha szeretjük a galériába rendezett képeket, akkor is remekül használhatjuk ezt a skandináv lakberendezési trükköt. Nem kell órákig méricskélnünk, hogy minden kép egy szintben legyen, egyenlő távolságra egymástól, pontosan a fal közepén. Sőt, ebben az esetben ez kifejezetten tilos. Csak akasszuk a képeket szépen sorban a falra, körbe a bútorok körül, és folytathatjuk a sarokban is, ami így végigvezeti a tekintetet az egész szobán.
A skandináv képelrendezési technika trükkje a kísérletezésben rejlik. Ne féljünk próbálgatni, megszegni a szabályokat – amik valójában nem is léteznek –, hogy felszabadultan rendezhessük be a lakásunkat úgy, ahogy igazán szeretnénk.
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Getty Images, Unsplash