- Van néhány olyan szokás és trükk, amivel akkor is tudunk kakilni, ha nem otthon vagyunk.
- Szinte mindenki megtapasztalja élete során legalább egyszer a nyaralás alatti szorulást.
- Puffadás, hasi görcsök és akármennyire is akarunk, nem tudunk kakilni – ez mind a nyaralás alatti szorulás tünete.
Nagyon gyakori az utazás vagy nyaralás alatti szorulás. Az emberek 40 százaléka megtapasztalja, amikor útra kel.
A nyaralás alatti szorulás leggyakoribb oka, hogy kiesünk a napi rutinból, ami normál esetben biztosítja a rendszeres bélmozgást. Amikor utazunk, ráadásul sokat ülünk és keveset mozgunk, máshogy eszünk, iszunk és alszunk. Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy nem tudjuk elvégezni a nagy dolgunkat.
Dr. Neena Mohan, a philadelphiai Temple Egyetemi Kórház gasztroenterológusa elárulta, ő milyen trükkökhöz folyamodik, hogy elkerülje a nyaralás alatti székrekedést.
1. Amennyire lehet, tartsuk a normál napi rutint
Ha egy hosszú repülő- vagy autóút megzavarja a napi rutinunkat, az emésztőrendszer kizuhan az egyensúlyából. A kevés mozgás miatt renyhébb a bélmozgás, ezért nem tudunk vécére menni.
A szakember ezért azt javasolja, amennyire lehet őrizzük meg a napi rendszerünket, így csökkenthetjük a székrekedés kialakulásának esélyét nyaralás alatt.
2. Igyunk elegendő vizet
Nem csak a székrekedést segít megelőzni, ha elegendő vizet fogyasztunk az utazás alatt is. Az aranyér kialakulásának esélyét is csökkenti, ami a székrekedés miatti erőlködés miatt könnyen előfordul ilyenkor.
3. Fogyasszunk minél több rostot
A nyaralás alatti székrekedést megelőzhetjük, ha a sok víz mellett rostban gazdag ételeket eszünk. Különösen az alma, narancs, leveles zöldek és brokkoli segíti elő a rendszeres székelést.
4. Legyünk aktívak
Minél többet mozgunk, a beleink is annál aktívabbak maradnak. Séta, túrázás, úszás nagy segítségünkre lehet a nyaralás alatti szorulás ellen.
5. Aludjunk eleget
Nagyon fontos az elegendő alvás. A cirkadián ritmus felborulása is oda vezethet, hogy szorulásunk lesz a nyaralás alatt. A kutatások szerint az alváshiány növelheti a gyulladások kialakulását a szervezetben, ami szintén kedvez a szorulásnak.
Az utazás alatti szorulás nagyon kellemetlen, és lehetnek még kellemetlenebb következményei (például az aranyér). Mikor visszatértünk a megszokott hétköznapokhoz, a legtöbb esetben a szorulás is elmúlik. De még jobb megelőzni.
Forrás: The Huffington Post, fotó: Unsplash