- A szüléssel kapcsolatban leginkább magára a babára fókuszálnak, majd a gyermekágy kapcsán is rengeteg információt kapnak az újdonsült anyukák.
- Az első kakilásról szülés után sosem esik szó, pedig nagyon kevesen vannak olyan szerencsések, akiknek sima ügy.
- Miért más a szülés utáni első székelés, mint egyébként?
Akár hüvelyi úton, akár császármetszéssel szültünk, az első kakilás nagyobb eséllyel nem lesz fáklyásmenet, mint igen. Bár a legtöbb nőnek szorongással teli, kellemetlen, sőt, igen gyakran fájdalmas és nehéz élmény, mégsem beszélünk róla a szülés előtti felkészülés során, hogyan lehetne könnyebbé tenni az első kakilást.
Miért más a szülés utáni első széklet?
Számos tényező befolyásolja, miért lehet a szülés utáni első látogatás a fürdőszobába más és sokkal kellemetlenebb.
- Ha elhúzódott a vajúdás, már régóta nem volt bélmozgásunk, valószínűleg már napok óta nem ettünk rendesen.
- A szorulás lehet a fájdalomcsillapítók, hormoningadozások vagy egyáltalán a szülés utáni első kakilástól való félelem mellékhatása.
- Császármetszés, gátmetszés után a fájdalom miatt nem tudunk kakilni, ám ha tartogatjuk a székletet, még rosszabb lesz utána.
- Az aranyér szülés után szinte mindig kialakul, ami szintén fájdalmassá teheti a székelést.
Ez mind roppant kellemetlen, ám cseppet sem meglepő. „26 éve vagyok dúla, és legalább a pácienseim 90 százalékának nehézséget okoz a szülés utáni székelés” – jelentette ki Kali King dúla.
Hogyan lehet kevésbé kellemetlen az első kakilás szülés után?
A székletlazítók vagy hashajtók, kúpok segíthetnek, hogy az első bélmozgások beinduljanak szülés után röviddel. „A cél az, hogy ne kelljen nyomni, amikor a székelési inger megérkezik – magyarázta Dr. Andrea Braden szülész-nőgyógyász. – Könnyen távozzon a széklet, anélkül, hogy erőltetni kellene, ami még több fájdalommal és a varratokra nehezedő nyomással járna, függetlenül attól, hol találhatók ezek a varratok, a gátban vagy az alhason.”
Nagyon fontos a folyadékfogyasztás a szorulás elkerüléséhez. Ha vízen kívül mást is innánk, a kókuszvíz, csirkehús alaplé vagy a sportolók által is fogyasztott elektrolitos italok lehetnek még hasznosak. A rostban gazdag gyümölcsök, zöldségek szintén segíthetnek, hogy beinduljon a bélmozgás és a széklet könnyen távozzon az első alkalommal szülés után. Egy evőkanál olíva- vagy kókuszolaj is lehet természetes székletlazító.
Az aranyér külön ápolást igényel
Az aranyér kitágult visszér a végbéltájékon. Azért alakul ki, mert a méh növekedésével a területre nehezedő nyomás is fokozódik. Ám nemcsak a terhesség, hanem a hüvelyi szülés során is kialakulhat. Sőt, ha a várandósság alatt lett aranyerünk, az a szülés során tovább romolhat. Nagyon fájdalmas és viszkető érzéssel jár.
A statisztikák szerint a nők közel felénél alakul ki aranyér a várandósság és a szülés során. Ha a kitolási szakasz több mint 20 percig tartott, illetve szükség volt fogóra vagy vákuumra a baba világra segítéséhez, szinte biztos, hogy kialakul az aranyér.
A jó hír, hogy az aranyér a legtöbb esetben magától visszahúzódik. Addig is sokat tehetünk, hogy enyhítsük az ezzel járó kellemetlen tüneteket és megkönnyítsük a szülés utáni első székelést.
- a varázsmogyoró cseppek vagy az E-vitamin-olaj enyhítheti a panaszokat
- a behűtött aloe vera a gyulladást enyhítheti
- használjunk üléshez aranyérpárnát
- székeléshez tegyünk a lábunk alá sámlit, hogy guggoló testhelyzethez hasonlítson a vécén ülés
- az olajos fürdővíz enyhítheti a panaszokat
- jegelés
- helyileg alkalmazható kenőcsök gyorsíthatják a visszahúzódását
Forrás: The Huffington Post, fotó: Unsplash