- Hányat ismersz fel a világ nemzeti lobogói közül?
- A legújabb földrajzi kvízünkből kiderül, milyen jól ismered az országok zászlóit!
- Vigyázz, mert beugratós kérdés is van köztük!
Ha már kitöltöttük azt a földrajzi kvízt, amiben a világ fővárosaival kapcsolatos kérdésekre kell helyesen válaszolnunk, itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a zászlókkal is! A kvízből most kiderül, mennyire ismerjük az egyes országok lobogóit, és az apró eltérésekkel is képben vagyunk-e!
Érdekes zászlók a világban
Azt gondolhatnánk, hogy a zászlók nem különösebben érdekesek. Téglalap alakúak és van rajtuk néhány sáv, néha különböző alakzatok, csillagok, földgömb. A színekben mutathatnak némi változatosságot. Pedig rengeteg izgalmas zászlókkal kapcsolatos tény akad a világban. Akár ezek is szerepelhetnének a kvízben, ám ezúttal inkább más feladványokat kell majd kitöltenünk, az érdekességeket viszont eláruljuk.
- Nepál zászlaja nem tipikus alakú – Az egyetlen ország a világon, melynek nem téglalap alakú a zászlaja, Nepál. A zászló két háromszögből áll, melyek egymásra helyezve alkotják a nepáli lobogót.
- A világ legrégebbi zászlaja Dániáé – Zászlót nagyon régóta használnak az országok, ám ezek változtak a legtöbb esetben az évszázadok, évtizedek alatt. Kivéve Dániát. A Dannabrog, ahogy dánul nevezik a nemzeti zászlót, keletkezése 1219-re tehető.
- A legritkább szín a zászlókon – Érdekes, de csupán a világ két zászlóján használnak lila színt. Ez a két ország Nicaragua és Dominika. Ennek oka, hogy a lila textilfesték mindig nagyon drága volt a történelem során.
- A világ legszínesebb zászlója – 12 színt használ a zászlóján Belize, ezzel a karibi országé a világ legszínesebb zászlója.
- Két országnak van csak négyzet alakú zászlója – A téglalap alakú zászló a leggyakoribb. Két országnak van a világon négyzet alakú lobogója: Svájcnak és a Vatikánnak.
Mit jelentenek a magyar zászló színei?
A világ országaiban – ahogy a földrajzi kvízben is látszik majd – gyakran használják ugyanazokat a színeket a zászlóikon. Ezek általában az adott ország történelmére utalnak.
A magyar zászló három színe, a piros, fehér és zöld az alábbi jelentéssel bír:
- Piros: erő
- Fehér: hűség
- Zöld: remény.
A zászlónk végleges színeit évszázadok alatt nyerte el. A krónikák szerint a magyarok vörös színű, fekete turulmadárral díszített, később pedig szentek képeivel, így például Szent Istvánéval vagy Szent Györgyével ellátott zászlók alatt harcoltak.
Ezután vörös-ezüst lobogó jelképezte Magyarországot, esetenként az aktuális uralkodódinasztia színével kiegészülve.
A maihoz hasonlatos vörös-ezüst-zöld összeállítás a 15. században terjedt el. A piros-fehér-zöld színeket az 1848. évi XXI. törvénycikk írta elő. A sávokra 1918-ig magyar címer is került, 1946–49., valamint 1956–57. között Kossuth-címer, 1949–56 között pedig Rákosi-címer volt rajta. A Tanácsköztársaság idején a zászló egyszínű vörös volt.
Hány zászlót ismersz fel a földrajzi kvízben?
Itt az ideje, hogy teszteljük magunkat a földrajzi kvízünkkel, különösen, ha már azt a kvízt is kitöltöttük, melyben a képek alapján kell megállapítanunk, vajon Bécs vagy Budapest látható rajtuk. Hány zászlót ismerünk fel a kvízben helyesen?
Fotó: Unsplash