- A háziorvos elmondta, mely ételek és italok azok, amik csodát tehetnek velünk, ha náthásak vagyunk.
- Tudtuk, hogy a kávé kifejezetten lassíthatja a gyógyulásunkat megfázásnál?
- Mit együnk és mit ne, ha náthásak vagyunk?
Tényleg igaz, hogy az egyik legjobb étel, ha náthásak vagyunk, a csirkehúsleves. Tudományosan bizonyított a gyulladáscsökkentő hatása. A csirkehúslevesben található ásványi anyagok, vitaminok és elektrolitok ugyanis létfontosságúak, amikor egy csúnya megfázásból lábadozunk.
De vajon mit együnk és mit ne ezen kívül, amikor elkapunk egy légúti fertőzést? A háziorvos elmondta, melyik a tíz legjobb és öt legrosszabb étel, amikor betegek vagyunk!
A legjobb ételek, amikor meg vagyunk fázva
1. Csirkehúsleves
A különböző jótékony hatású, gyulladáscsökkentő elektrolitokon, vitaminokon és ásványi anyagokon túl a csirkehúslevesben van egy úgynevezett cisztein nevű fehérje. Ez a kutatások szerint enyhítheti az orrdugulást. Tehát tudományosan is bizonyított, hogy gyógyhatású megfázásnál a leves.
De nem csak ezért lehet hatásos a csirkehúsleves, mikor betegek vagyunk. A nosztalgiafaktort sem szabad alábecsülnünk az orvos szerint! Ha valami olyan ételt eszünk, ami a kellemes gyermekkori élményekhez kapcsolódik, az agyunkban a dopamin nevű örömhormon szabadul fel, ami szintén hozzájárul a gyógyulásunkhoz.
2. Citrusfélék
A narancs, grépfrút, mandarin, citrom nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint. Ez támogatja az immunrendszer működését, amikor meg vagyunk fázva. De ha nem szeretjük a citrusféléket, érdemes minél több kivit ennünk például. Ebből ugyanis egy adag (két gyümölcs) kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint egy narancs. A kutatások szerint a rendszeres fogyasztása 10 százalékkal rövidítette a náthából való felgyógyulást.
3. Joghurt
Sokszor halljuk, hogy ne fogyasszunk tejtermékeket, mert az növeli a nyák termelődését a szervezetünkben, így még náthásabbak leszünk. Erre azonban még sohasem találtak tudományos bizonyítékot.
A tejtermékek ezzel szemben nagyon jó kalciumforrást jelentenek, amire nagy szüksége van a szervezetünknek, amikor betegek vagyunk. Sőt, a joghurt kifejezetten ajánlott, mivel támogatja a bélflóra egészségét. A bélrendszerünkben található jó baktériumok pedig hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez.
4. Chili
Bár nem gyógyít meg a chili, viszont a légutakat kitisztítja, így sokkal jobban érezzük magunkat egy csípős ebéd után. A chiliben található kapszaicin az, ami segít az orrdugulás ellen, emellett enyhe fájdalomcsillapító is, így a torokfájásra is hatásos lehet.
5. Méz
Klasszikus házi gyógymód a megfázásra a méz. Nem alaptalan azonban a használata! A mézben található antibakteriális hatóanyagok bevonják a torkunkat, így csökkentik annak irritációját és a fertőzés terjedését. Ez segíti a köhögési inger csökkentését és a nyelést. Emellett a méz remek antioxidáns és elősegíti a gyulladt szövetek gyógyulását.
6. Fokhagyma
A mézzel klasszikus párost alkot a náthára, megfázásra a fokhagyma. Tudományosan bizonyított, hogy a fokhagyma allicintartalma az, ami enyhíti a tüneteket és felgyorsítja a betegségből való gyógyulást. A kutatások szerint a fokhagyma hatékonyabb működésre készteti az immunrendszert, mivel a hatóanyagai több fehérvérsejt termelésére serkentik.
7. Banán
Több oka is van, hogy a banán kifejezetten ajánlott, amikor meg vagyunk fázva:
- Gazdag szénhidrátban
- Gyorsan és könnyen emészthető energiaforrás
- Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot: ez elengedhetetlen a szervezet vízháztartásának, idegrendszerének és az izmok működésének.
- B6-vitamint is tartalmaz a banán, ami az immunrendszer működéséhez szükséges.
- A rosttartalma segíti a rendszeres bélmozgást és megfelelő emésztést.
8. Gyömbér
Évezredek óta természetes gyógymód a megfázásra a gyömbér. Azóta tudományosan is bizonyították hatékonyságát a légúti panaszokra. A gyógynövény bioaktív hatóanyagát gingerolnak nevezik. Ez gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású. Enyhíti a torokfájást és csökkenti a gyulladást.
Így készíthetünk hatékony gyulladáscsökkentő teát gyömbérből:
- Vágjuk karikákra a friss gyömbért.
- Öntsünk rá forró vizet.
- Áztassuk 10 percig a gyömbért a vízben.
- Mézzel elkeverve még hatásosabb a megfázás tüneteire.
9. Curry
A csirkehúsleves mellett a curry a másik tökéletes étel a náthára, megfázásra. Benne van minden nagyágyú, ami hatásos lehet a panaszok enyhítésére: fokhagyma, gyömbér és chili. Ez a kombináció csökkenti a gyulladásokat, baktérium- és vírusölő, de a légutakat is tisztítja.
10. Friss zöldségek és gyümölcsök
Általánosságban jótékony hatású nátha és megfázás esetén a friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztása nagy mennyiségben. A vitamintartalmukon túl ezek a szervezet hidratáltáságát is segítik, valamint támogatják a bélflóra egészségét.
A legrosszabb ételek, ha náthásak vagyunk
A háziorvos az alábbi ételektől és italoktól óva int, amikor valamilyen légúti fertőzéssel, náthával küzdünk:
- Alkohol – Erősíti a gyulladásokat a szervezetben és gyengíti az immunrendszert. Vízhajtó hatása miatt dehidratálja a szervezetünket, így a betegségek tünetei erősödhetnek.
- Koffein – A kávé, tea, energiaital is ellenjavallt megfázásnál a vízhajtó hatásuk miatt. Fokozhatják az orrdugulást.
- Cukros ételek – A megugró vércukorszint jelentősen rontja az energiaszintünket, így az immunrendszer hatékonysága is csökken, a gyógyulás hosszabbra nyúlik.
- Olajban sült ételek – A magas transzzsír és egészségtelen zsír, ami ezekben az ételekben található, fokozza a gyulladást a szervezetünkben megfázáskor. Nehezebb megemészteni a rántott ételeket és a hasábburgonyát, ami rontja az immunrendszer működését.
- Sós ételek – Felboríthatják a szervezet vízháztartását, így orrdugulást, köhögést idézhetnek elő, ha meg vagyunk fázva.
Forrás: The Telegraph, fotó: Getty Images, Unsplash