- A fantomszag – konkrétan égett szagot érezni, amikor nincs semmi égett a közelben – nem a közelgő stroke jele a neurológus szerint.
- De akkor mire utalhatnak az olyan szagérzetek, amik valójában nem léteznek, csak minket csap be az orrunk?
- Milyen tünetei vannak valójában a stroke-nak?
Érthető, hogy minél korábban tudni akarja az ember, ha esetleg stroke-ja lesz, hiszen az időfaktor mindennél fontosabb ennél a betegségnél. Ám a fantomszagok – például égett pirítós szagát érezni, mikor nincs ilyen a közelben – a közhiedelemmel ellentétben nem jelzi azt, hogy esetleg stroke-ot kapunk hamarosan.
Mire utalhatnak a fantomszagok, ha nem stroke-ra?
„Sokkal gyakoribbak a fantomszagok például az epilepsziás roham esetén, mint a stroke-nál – jelentette ki Dr. Erica Jones neurológus. – Valószínűleg azért társíthatják mégis a stroke-hoz, mert sokszor más idegrendszeri betegségek is hasonló rohamokkal jelentkeznek, így stroke-tünetnek gondolják a fantomszagokat. Valójában stroke esetén nagyon ritkán jelentkezik ilyen.”
Viszont van egy másik, sokkal gyakoribb neurológiai probléma, ami gyakran jár fantomszagok érzetével: a migrén.
A szakember alapvetően azt javasolja, hogy ha rendszeresen előfordul, hogy valójában nem létező szagokat érzünk, mindenképp forduljunk orvoshoz. Nem azért, mert esetleg stroke-unk van, hanem kideríteni, milyen más neurológiai probléma állhat az égett pirítós szagának hátterében.
Ezek valójában a stroke tünetei
Ha a szakemberek a fantomszagokat kizárták a stroke tünetei közül, melyek azok a jelek, amik a betegségre utalnak? A neurológus ugyanis hangsúlyozta: „a stroke megelőzhető és általában jól kezelhető, ha gyorsan orvoshoz kerül a beteg”. Általában azt mondják a szakemberek, ez a kapu 3-4 óra. Ennyi időn belül még visszafordíthatók a stroke tünetei. De az ideális mindenképp az, ha ennél is gyorsabban orvoshoz jut a beteg.
Minden egyes perccel 2 millió neuront veszít, aki stroke-ot kap. A sejtek pusztulása egészen addig folytatódik, míg a vérrögöt el nem távolítják, vagy a vérzést el nem állítják, és helyre nem áll az agy vérellátása.
A neurológus az alábbi stroke-tünetekre hívja fel a figyelmet:
- Egyensúlyproblémák
- Látásproblémák: látásvesztés, kettős látás, az éleslátás megváltozása
- Az arc egyik oldala érzéketlenné válik, lebénul
- Gyengeség az egyik karban: fel tudja emelni a beteg mindkét karját egyformán?
- Beszédproblémák
Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal orvoshoz kell jutni a betegnek, mert stroke okozhatja ezeket a problémákat. Ám a stroke már napokkal, hetekkel korábban is küldhet figyelmeztető jeleket. Ez a TIA, amiről szintén fontos tudnunk a stroke megelőzése miatt.
Forrás: Huffington Post, fotó: Getty Images