- Cuki a babákon a toka, de azért annak nem örülünk, amikor magunkon vesszük észre.
- Elkerülhetetlen, hogy 40 felett megjelenjen a toka?
- Tényleg minden a kötőszöveteken és géneken múlik a tokával kapcsolatban?
A kor előrehaladtával annyi minden megváltozik a külsőnkön. A hajunk, a körmünk, de még a fülünk és orrunk is átalakulhat. Ha ez mind nem lenne elég, 40 felett a toka is nagyobb eséllyel jelenik meg.
De tényleg szükségszerű és elkerülhetetlen, hogy megjelenjen a toka egy bizonyos kor felett? A genetika nyom a legtöbbet a latban? Mennyit számít a szépségrutin és az életmód?
A toka ezer arca
Az áll alatti zsírszövet, vagyis a toka számos különböző formában jelenhet meg, ahogy arra Dr. Corey Maas plasztikai sebész rámutatott. „Ennek megfelelően a toka jelenlétét számos tényező befolyásolja, kezdve a zsírszövet mennyiségétől a bőr rugalmasságán át a mélyizmok erősségéig” – mondta Dr. Maas.
Vannak, akiknél a toka csak akkor látható, „ha a nyak és a váll bizonyos pozícióban vagy szögben áll”, folytatta a plasztikai sebész. Míg azoknál, „akiknek több az áll alatti zsírszövet és lazább a kötőszövet, a toka mindig ott van és idővel egyre erőteljesebb a jelenléte”.
A toka alakja is többféle lehet. Vannak, akiknél inkább lóg, míg másoknál tényleg olyan, mintha lenne még egy álluk.
6 ok, ami a toka kialakulásához vezet
Igen, jól látjuk, valóban ilyen sokféle tényező játszik szerepet a toka kialakulásában. Ami alapvetően jó hír, mert azt jelenti, hogy nincs eleve elrendelve, hogy 40 felett megjelenjen a toka és egyre nagyobb legyen a kor előrehaladtával.
- Genetika: vannak, akiknek nagyobb a hajlama a toka kialakulására. Ha a szüleinknek, nagyszüleinknek volt tokája, nálunk is jó eséllyel megjelenhet. Hacsak a többi tényezőt nem játsszuk ki a toka ellen!
- Hirtelen hízás: amikor hirtelen felszaladnak a kilók, jó eséllyel az arcunkon is meglátszik, megjelenhet a toka. Sajnos a fogyás nem jelenti azt, hogy ugyanilyen gyorsan el is tűnik. Gyakori, hogy az utolsó hely a testünkön, ahonnan a zsír eltűnik, az a toka területe.
- Napozás és dohányzás: a külső tényezők közül a napozás és a dohányzás az, ami leginkább növeli a toka kialakulásának esélyét. A napsugárzás károsítja a bőr kollagénjét, így elveszíti a tartását, rugalmasságát. A dohányzás a bőr oxigénellátását teszi tönkre.
- Arcszerkezet: ez megint egy olyan tényező, ami ellen nem sokat tehetünk. Az áll, arc és nyak vonala meghatározza, mennyire látható a tokánk.
- Izomfelépítés: az a széles, lapos izom, ami a kulcscsonttól az állig húzódik, nagyban befolyásolja a toka megjelenését. Fiatalabb korban ez az izom segíti a nyak egyenesen tartását, ám a korral a mélyebb szövetek meglazulnak, és megjelenhet a toka.
- A kollagén és elasztin hiánya: 40 felett már rohamosan csökken a szervezet kollagén- és elasztinszintje, emiatt kezd megnyúlni, ráncosodni a bőr. Ez hozzájárul ahhoz is, hogy az áll alatt megjelenjen a toka.
Tehetünk valamit a toka megelőzésére és eltüntetésére?
Sok múlik tehát azon, mit örököltünk a tokával kapcsolatban. Viszont néhány fontos szabály és életmódbeli tényező betartásával a toka kialakulása mindenképp lassítható, megelőzhető.
- De a bőr napsugárzástól való védelmével, megfelelő folyadékpótlással, egészséges testsúly megőrzésével, valamint a dohányzás és alkohol kerülésével lassíthatjuk, megelőzhetjük a toka kialakulását.
- A megfelelő arcjógagyakorlatok erősíthetik azokat az izmokat, amelyek az áll alatti terület megnyúlását okozhatják, ha elgyengülnek.
- A kozmetikai kezelések közül a zsírleszívás, lézeres kezelések és az ultrahangos, fagyasztásos vagy termogenezises terápiák szintén hatásosak lehetnek a toka csökkentésére.
Forrás: Huffington Post, fotó: Getty Images