A pesto alapja valamilyen olajos mag (legtöbbször fenyőmag, de készülhet dióval, mandulával, pisztáciával, kesudióval, sőt akár tökmaggal is), karakteresebb ízű zöld fűszernövény (például bazsalikom, menta, zsálya, petrezselyem, medvehagyma, rukkola, friss spenót stb.) vagy szárított paradicsom és kiváló minőségű olívaolaj.
A zamatos fűszerkeveréket nemcsak frissen főzött tésztára használhatod, hanem szendvicsbe, zöldségekhez, pizzára is teheted, de friss vagy pirított kenyérrel is mennyei. Ha forró tésztához használod, ne a tűz felett keverd össze, csak a tálban vagy a tányéron, mert a friss pesto nyújtotta ízélményből elvesz az edény forrósága.
Ha nagyobb mennyiséget készítesz, kanalazd a pestót kis befőttesüvegekbe, önts a tetejére egy kis olívaolajat pluszban, majd tedd hűtőbe. 4-5 napig eláll, de ha lefagyasztod, akkor akár 3 hónapot is várhat a felhasználásra – tudnod kell azonban, hogy a mélyhűtés majd felolvasztás során veszít eredeti zamatából.
Zöld pesto
Hozzávalók:
- 8 dkg friss bazsalikom
- 8 dkg reszelt parmezán sajt
- 5 dkg fenyőmag
- 2 kövérebb gerezd fokhagyma
- 50 ml extraszűz olívaolaj
- só és bors ízlés szerint
Így készül:
- Mérd ki a hozzávalókat, és egy turmixgépben keverd pépesre.
- Ha azt szeretnéd, hogy a fenyőmag íze karakteresebb legyen, száraz serpenyőben pirítsd meg egy kicsit, mielőtt a turmixgépbe dobnád – a pirított fenyőmagból valamennyit félre is tehetsz, ha ezt a már leturmixolt pestóhoz kevered, így rusztikusabb lesz a végeredmény.
Piros pesto szárított paradicsomból
Hozzávalók:
- 120 g szárított paradicsom
- 1 gerezd fokhagyma
- 30 g mandula
- 50 g reszelt parmezán sajt
- Olívaolaj – annyi, amennyi a kívánt állag eléréséhez szükséges
- Só, bors ízlés szerint
Így készül:
- Csepegtesd le a szárított paradicsomról az olajat, vágd nagyobb darabokra, és tedd egy serpenyőbe a mandulával, valamint az összelapított fokhagymával együtt.
- Gyakori kevergetés mellett pirítsd alacsony lángon, majd húzd félre a tűzről, és hagyd langyosra hűlni.
- Tedd turmixgépbe, szórd hozzá a reszelt parmezánt, önts hozzá egy kis olívaolajat, és pépesítsd. Ezután sózd és borsozd, s ha túlzottan sűrűnek találod, egy kis olívaolajjal (vagy a tészta főzővizéből kivéve 2-3 evőkanálnyit) lazíthatod az állagát.
Pesto cukkiniből
Hozzávalók:
- 60 dkg zsenge cukkini
- 8 evőkanál jó minőségű olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanálnyi fenyőmag és ugyanennyi mandula
- 3 evőkanál reszelt parmezán
- Só, bors és néhány mentalevél az ízesítéshez (ez utóbbi el is hagyható!)
Így készül:
- Mosd meg a cukkinit, két végét vágd le, majd hosszában szeld ketté, és fektesd egy sütőpapírral bélelt sütőlapra úgy, hogy a héjas része nézzen lefelé.
- Vékonyan kend meg a cukkiniket olívaolajjal – grillecsettel végezheted leggazdaságosabban, úgy, hogy a sütőpapírra ne kerüljön az olajból.
- Told a zöldséget 15 percre 200 fokos sütőbe, hogy megpuhuljon.
- Egy serpenyőben – hozzáadott olaj nélkül – pirítsd meg a magokat, majd kis időre tedd félre.
- Tedd a turmixgép poharába vagy egy tálba a parmezánt, az olívaolajat, add hozzá az összetört fokhagymát, sót, borsot és a mentalevelet, végül a pirított magokat.
- A cukkinit vedd ki a sütőből, és ha kihűlt, feldarabolva add a többi hozzávalóhoz.
- Turmixgéppel vagy botmixerrel pépesítsd, kóstold meg, és ha szükséges, korrigáld a fűszerezést.
Fotó: Getty Images