Amikor az emberek a szív és az agy szerepéről elmélkednek a szerelemmel kapcsolatban, előszeretettel állítják szembe egymással ezt két szervet, mintha egymás ellen dolgoznának és kizárólagos hatalmuk lenne. Az agynak tulajdonítják a logikát, a szívnek az érzelmeket és a szerelmet. Pedig az érzelmek is az agyban keletkeznek.
A vékony vonal gyűlölet és szeretet között
A jól ismert szólás szerint a szeretetet és a gyűlöletet csak egy nagyon vékony vonal választja el egymástól. A University College London tudósai által végzett felmérés bebizonyította, mennyire igaz ez a mondás: a szeretetet és gyűlöletet felépítő idegrendszeri struktúrák felépítése szinte teljesen egyforma.
A gyűlöletet gonosz érzésnek tartjuk, egy jobb világban el kellene törölni, irányítani és megszüntetni. A biológusok azonban más nézőpontból közelítik meg, mint a társadalomtudományok vagy a hétköznapi emberek. „A gyűlölet egyenértékű érzés a szeretettel – mondta Semir Zeki professzor, aki a londoni tanulmány vezető kutatója volt. –A szerelemhez hasonlóan gyakran tűnik idegesítőnek és vezetheti az egyént hősies cselekedetekhez, ugyanúgy, ahogy gonosz tettekhez is. Hogyan lehet két ellentétes érzésnek ugyanaz a viselkedés a következménye?” – teszi fel a kérdést a kutató.
Mindkét érzés az agynak ugyanazon a területén keletkezik, amely az agresszióhoz és stresszhez kapcsolódik. Így ha legközelebb a vita hevében úgy érezzük, egyszerre gyűlölünk és szeretünk, jusson eszünkbe, hogy ez lehetséges, a két érzés ugyanott gyökerezik az agyunkban.
A szerelem fizikai fájdalmat okoz
Nemcsak a dalszövegek fantazmagóriája, hogy a szerelemnek fájnia kell. Ez maga a valóság. Ez az oka például annak, hogy idős párok, akik együtt élték le az életüket, rövid idő elteltével követik egymást, ha az egyikük meghal.
Idegrendszeri képalkotó vizsgálatokkal végzett kutatások eredményei szerint a fizikai fájdalom feldolgozása ugyanott történik az agyunkban, mint a társas kapcsolatok miatti szenvedésé. Ráadásul az érzelmi fájdalom ugyanúgy enyhíthető fájdalomcsillapítókkal, mint a testi fájdalom.
Az agy fájdalomcsillapítónak használja a szeretetet
A Stanford Egyetem Orvostudományi Tanszékén végzett kutatás eredményei szerint a szeretet intenzív érzése csillapítja a fájdalmat, ráadásul olyan erősen, mint a kábítószerek. Ebből arra következtettek a tudósok, hogy az agy minden érzést felerősít, ami a testünkben keletkezik. „Amikor az emberek ebben a felfokozott érzelmi állapotban vannak, amit szerelemnek nevezünk, jelentős változások keletkeznek a kedélyállapotunkban, ami hatással van a fájdalomérzetre is – magyarázta dr. Sean Mackey, aneszteziológus professzor, a tanulmány rangidős szerzője. – Még csak az elején vagyunk a kutatásunknak, ami az agy jutalmazó rendszerének működését tárja fel, és kiderül belőle, hogyan befolyásolják az érzelmeink a fájdalomérzetet. Ezek nagyon mély, ősi rendszerek az agyunkban, melyekben a dopamin hormonnak van kulcsfontosságú szerepe. Ez a hormon felel a hangulatunkért, ez okozza az örömérzést, amikor az agy jutalmazó központja aktiválódik és ettől vagyunk motiváltak.”
Forrás: Your Tango Fotó: Unsplash