Ez lesz a kedvenc alvástrükköd, ha eddig semmi sem segített gyorsan elaludni

2024. november 27.
A TikTok új alvástrükkje garantáltan segít lecsendesíteni az elménket. Ez eléggé fontos ahhoz, hogy gyorsan el tudjunk aludni. Hogyan csináljuk a lakásnéző elalvási módszert?
Gyors elalvás módszer
  • Nagyon frusztráló, amikor nem tudunk elaludni gyorsan, és elkezdenek száguldani a gondolataink, amitől még kevésbé tudunk aztán álomba merülni.
  • A TikTok legújabb trükkje – a lakásnézés – segít, hogy gyorsan el tudjunk aludni.
  • Hogyan alszunk el hamarabb ezzel a furcsa módszerrel?

Az elalvás nagyon trükkös dolog. Rengeteg olyan hétköznapi szokásunk van, ami kifejezetten ellene dolgozik, hogy gyorsan el tudjunk aludni, például a telefonozás, képernyőzés vagy a hírek olvasása lefekvés előtt, vagy éppen a vacsorára megevett enni-innivaló.

Számtalan trükk és módszer létezik arra, hogy minél gyorsabban el tudjunk aludni. Van, akinél működnek, és van, akinél nem. A TikTokon szerencsére mindig bukkannak fel újabb és újabb alvástrükkök, amiket kipróbálhatunk. Ilyen a lakásnéző alvástrükk. Hogy működik, és tényleg hatásos?

Hogyan csináljuk a lakásnézős elalvás trükköt?

Valójában nem kell körbejárnunk a lakást ehhez az elalvási trükkhöz, az ágyban fekve kell végrehajtanunk, amit a TikTokra feltöltött videóban javasol a meditációs vezető. Mutatjuk lépésről lépésre, mit kell tennünk:

@emilymeditates

I repeat: I have never made it to the upstairs 😂 Try this & let me know what happens!! #sleephack #fallasleepfast #fallingasleep

♬ Simplicity – Jon Steinmeier

  1. Feküdjünk le kényelmesen, kapcsoljuk le a lámpát, legyen megfelelő a hőmérséklet, tegyük el a telefont.
  2. Vegyünk néhány mély lélegzetet, csukjuk be a szemünket és idézzük fel egy ismerős ház belsejét. A módszer akkor működik a legjobban, ha egy olyan otthont hívunk elő az emlékeinkből, amit tényleg jól ismerünk. Ez lehet a nagyszüleink háza, ahol sokat nyaraltunk, vagy az a lakás, ahol felnőttünk. De egy barátunk otthona is jó az elalvás segítéséhez.
  3. Induljunk el, gondolatban lassan sétáljunk végig a ház körül kívül, idézzük fel a jellegzetes jegyeket: lépcsőket, ajtót, téglákat, köveket, fákat és növényeket. Képzeljük el, ahogy lassan kinyílik az ajtó és belépünk.
  4. Amikor bent vagyunk, lássuk magunkat nyugodtnak, ahogy kényelmesen szobáról szobára járunk. Ne csak végigmenjünk, minden egyes helyiségben élénken lássuk magunk előtt a tárgyakat, berendezést, anyagokat és színeket, ahogy a fény bejön az ablakon. Tényleg legyünk jelen, még az illatokat is érezhetjük!
  5. Amikor végigmegyünk a házon, a testünk egyre jobban ellazul az ismerős helyen, és elalszunk.

Miért működik ez az alvásmódszer?

Dr. Shelby Harris alvásszakértő pszichológus szerint is működhet a TikTokon népszerű elalvási módszer. Ez olyan bizonyítottan hatásos eszközöket használ fel ugyanis, mint a mindfulness, vizualizáció és kizökkentés. „Ezek képesek a túlműködő idegrendszerünk megnyugtatására. A részletek, mint a színek és illatok, visszahúznak a jelenbe, nem engedik, hogy az agyunk túlpörögjön” – magyarázta a szakember.

Ahelyett, hogy a munkán aggódnánk vagy a klímaszorongásunk futtatnánk, az agyunk teljes egészében egy másik feladattal foglaljuk el: felidézni, milyen volt a nagynénénk kanapéhuzatának mintája vagy a hűtőmágnes a legkedvesebb barátunk konyhájában. Ez nem is olyan könnyű feladat, hiszen ezeket a lakásokat nem látjuk mindennap. Emellett nem jut ideje az agyunknak, hogy túlaggódjon és gondolkodjon máson is.

Ha lefoglaljuk az agyunkat, azok a keringő gondolatok kikerülnek belőle, amelyek ébren tartottak, így gyorsabban el tudunk aludni

A másik tényező, ami segíti az ellazulást, az ismerősség érzése, a nosztalgia. Olyan helyeket kell tehát választanunk, ahol mindig biztonságban és jól éreztük magunkat, kellemes emlékek kapcsolódnak hozzá.

Az alvásszakértő azt tanácsolja, ha így sem tudunk elaludni, nagyjából 20 perc az a határ, ameddig érdemes próbálkoznunk. Ezután inkább keljünk fel, olvassunk egy kicsit, és utána próbáljuk meg ismét. Ha megint érezzük a fáradtság jeleit, lefeküdhetünk, és folytathatjuk az alvássegítő lakásnézést.

Forrás: Bustle, fotó: Getty Images