- Azért fontos időben észrevenni és kezelni a policisztás ovárium szindrómát (PCOS), mert számos krónikus betegség kockázatát növeli.
- Magyarországon körülbelül 500 ezer nőt érint a PCOS.
- A PCOS tünetei nem csak a petefészkeken megjelenő ciszták és a termékenységi problémák.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) igen gyakori nőgyógyászati rendellenesség, Magyarországon mintegy 500 ezer nőt érint. Azért fontos a korai diagnózis és megfelelő terápia, mert a PCOS jelentősen növeli a 2-es típusú diabétesz, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát.
De miből tudhatjuk, hogy nálunk is probléma lehet? Mutatjuk, a nőgyógyász milyen tünetekre hívja fel a figyelmünket, mert a PCOS-t nem csak a petefészekciszták és a termékenységi problémák jelzik!
Mi a PCOS?
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan krónikus betegség, ami a női reprodukciós rendszer egészét érinti. Hormonális kilengéseket, egyensúlyzavart okoz – magas androgén hormonszinttel, ami egy férfi nemi hormon –, a petefészken megjelenő cisztákkal és gyakran meddőséggel jár.
A PCOS bizonyos tünetei célzott étrenddel, egészséges életmódbeli változtatásokkal, gyógyszerekkel és meddőségi kezeléssel befolyásolhatók, kezelhetők.
Ám a tünetek nem csak a cisztákat és a termékenységi problémákat jelentik. Dr. Somi Javaid szülész-nőgyógyász elmondta, milyen tünetek jelezhetik a PCOS-t jóval a diagnózis előtt.
A PCOS 6 nem is olyan nyilvánvaló tünete
1. Változásokat veszünk észre a bőrünkön
Az akné nagyon gyakran a PCOS tünete. A magas tesztoszteronszint (egy másik férfi nemi hormon) ugyanis kifejezetten hajlamosít a hormonális akné kialakulására. Ez persze nem jelenti azt, hogy ha pattanásos az arcunk, policisztás ovárium szindrómában szenvedünk. De érdemes a hormonszintet ellenőriztetnünk, mivel sokszor van összefüggés a kettő között.
2. Hajhullást, a haj elvékonyodását tapasztaljuk
Szintén a megemelkedett tesztoszteronszint miatt következhet be hajhullás, a haj elvékonyodása, különösen a fejtetőn. Ugyan más egészségügyi problémák – például vashiány vagy a stressz – is okoznak hajhullást, ám a PCOS esetében a tipikusan férfias típusú hajhullás az, ami jellemző.
3. Szabálytalan szőrnövekedés
A testünkön máshol viszont erősebb szőrösödést tapasztalhatunk, ha PCOS-ben szenvedünk. Különösen az alábbi testtájakon jelenhetnek meg sötét színű, erős szőrszálak policisztás ovárium szindróma esetén:
- Felső ajak felett
- Állon
- Orcákon
- Mellkason
- Bikinivonalban
- Belső combon
Van, akinél alapvetően erősebb a testszőrzet, ám ha azt tapasztaljuk, hogy szokatlan szőrnövekedés indult be a testünkön, célszerű kivizsgáltatnunk, nem PCOS áll-e a hátterében.
4. Hízást tapasztalunk
Sok oka lehet annak, ha felszalad ránk néhány kiló, és nem is az a probléma, amikor súlyzós edzés hatására gyarapodunk néhány kiló izommal. Ha viszont hormonális kilengések – melyeket a PCOS okoz – állnak a súlygyarapodás hátterében, az komoly lelki-testi hatásokat eredményezhet.
5. Szabálytalan menstruáció
Nem feltétlenül jelez PCOS-t a szabálytalan menstruációs ciklus. Viszont ha azt tapasztaljuk, hogy sokat késik, kimarad a havi vérzés, az már a betegség tünete lehet. A szakember szerint a hosszú időn – 36 hónap – át fennálló rendszertelen havi vérzés már felveti a PCOS-gyanút.
6. Krónikus fájdalom
Az enyhe vagy erősebb, hosszú időn át fennálló fájdalom, különösen a medencetájékon lehet a PCOS tünete. A petefészekciszták kiválthatnak fájdalmat az alhasi-medence tájékon, így fontos, hogy kizárjuk a PCOS-t mint kiváltó okot.
Forrás: Eating Well, fotó: Getty Images, Unsplash