- Az egyetlen biztos módszer arra, hogy megmondjuk, covidosak vagyunk vagy szénanáthánk van, ha tesztelünk.
- A covid-teszten kívül is vannak azért olyan jelek, amikből tudhatjuk, vajon a FLiRT covid-variánst kaptuk el, vagy a szénanátha miatt fogyasztjuk a papírzsebkendőt.
- A FLiRT variáns tünetei kifejezetten hasonlítanak a szénanáthára: köhögés, nátha, irritált szem.
Idén nyáron a FLiRT variánst kaptuk a covidból. A betegek száma rohamosan növekszik az utóbbi hetekben. „A FLiRT három omicron-változatot takar, mindegyik enyhe mutációt mutat – magyarázta Dr. Lawrence Young, a Warwick Egyetem infektológus professzora. – Nem szezonális fertőzés a covid. Bár azt vártuk, hogy majd – hasonlóan a legtöbb légúti fertőzéshez – ősszel és télen okoz majd tömeges megbetegedéseket, nem így alakult.”
A jó hír: az új FLiRt variáns sem tűnik súlyosabbnak a korábbi omicron változatoknál, viszont sokkal virulensebb a jelek szerint.
Ami igazán izgalmassá teheti az idei nyarat, hogy a szezonális allergia által okozott panaszok, a szénanátha tünetei is sokkal erősebbek lehetnek idén, mint a korábbi években. És ez nem teljesen független a covidtól.
„Sokan elkapják a covidot, és a fertőzések az allergiával szemben is sebezhetőbbé teszik a szervezetünket – mondta Dr. Rebecca Owen, a Derby Egyetem orvosa, aki a covid hosszú távú hatásait tanulmányozza. – A covid bekapcsolhatja az immunrendszer folyamatait, így az allergénekre sokkal erősebb immunválaszt adhat a szervezetünk. Ez azt jelenti, hogy allergiás tünetek, erős szénanátha alakulhat ki, akár a FLiRT covid-variáns nyomán, vagy azzal párhuzamosan is.”
Tehát ha náthásak vagyunk vagy kapar a torkunk, esetleg más hasonló tüneteink vannak, honnan tudhatjuk, ezt most a szénanátha vagy a FLiRT variáns okozza? És hogyan kezelhetjük?
Hogyan mondjuk meg, mi a bajunk?
A szénanátha tipikus tünetei roppant szerteágazók, amit a szezonális allergiában szenvedők valószínűleg mind jól ismernek:
- Tüsszögés
- Köhögés
- Nátha
- Orrdugulás
- Vörös, viszkető, könnyező szem
De jelentkezhet fejfájás, fülfájás és/vagy a szaglás elvesztése is a szénanátha tüneteként.
A covid FLiRT variánsának tünetei is sokfélék:
- Láz
- Elhúzódó köhögés
- A szaglás és ízlelés megváltozása/elvesztése
- Torokfájás
- Emésztési panaszok (hányinger, hasmenés)
Jól látszik, hogy számos átfedés van a szénanátha és a FLiRT covid-variáns tünetei között. Ráadásul nem is minden panasz jelentkezik minden betegnél. Ezért az orvos azt javasolja, hogy ha bizonytalanok vagyunk, mi okozhatja a tüneteinket, a legokosabb dolog, ha végzünk egy covid-gyorstesztet.
Hogyan kezeljük a FLiRT variánst?
Ahogy bármilyen fertőző betegség esetén, a FLiRT variáns esetén sem javasolt olyan emberekkel találkoznunk, akiknél komolyabb bajt is okozhat a betegség. A tömeget is célszerű kerülnünk, és nyilvános helyeken viseljünk maszkot, hogy ne köhögjük szét a vírusokat.
A FLiRT variáns esetén is a légúti betegségek kezelésére ajánlott szereket használhatjuk, és a legjobb, ha pihenünk, hogy az immunrendszerünk tegye a dolgát.
Hogyan kezeljük a szénanáthát?
A szénanátha nagyon kellemetlen, de az orrspray-vel és antihisztaminnal enyhíthetők a panaszok. Ezeknek általában kell néhány nap, mire kifejtik hatásukat és valóban azt érezzük, hogy már javultak a panaszaink.
Forrás: The Telegraph, fotó: Getty Images, Unsplash