- Ha túl sok szaturált zsírt fogyasztunk, a májunk nem lesz képes a koleszterint eltávolítani a szervezetünkből, így az felhalmozódik a vérünkben.
- Miért rossz, ha magas a koleszterinszintünk és honnan tudhatjuk?
- Miről ismerhető fel a jó és a rossz koleszterin?
Nem vagyunk egyedül, ha magas a koleszterinszintünk. Egy friss kutatás szerint a felnőttek 54 százalékának magasak a koleszterinértékei. „A jó hír az, hogy ha egyszer kiderül, hogy magas a koleszterinszintünk, ez abszolút kezelhető és megelőzhető – hangsúlyozta Dr. Petrevszky Nerina háziorvos.
A koleszterin egyfajta vérzsír, amit a májunk állít elő, de bizonyos ételekben is megtalálható. Szükségünk van valamennyi koleszterinre, hogy a szervezetünk megfelelően működjön, ám a túl sok koleszterin elzárhatja az ereket, ami életveszélyes állapotokat idézhet elő.
Mik a magas koleszterinszint tünetei?
A magas koleszterin alapvetően tünetmentes, ami a legnagyobb probléma is vele. Ha kezeletlen marad, akár szívinfarktushoz vagy stroke-hoz is vezethet. Kifejezett tünetek általában csak a genetikai eredetű magas koleszterinszintnél (hiperkoleszterolémia) fordulnak elő. Ennél az örökletes rendellenességnél a máj nem képes megfelelően kezelni a koleszterint, ezért különböző tünetek jelentkeznek:
- Xantómák: helyi koleszterincsomók, lerakódások képződnek a kezek és a láb ízületein, az Achilles-ín területén.
- Xantelasma: a szemkörnyék körül kialakuló zsírlerakódás, ami apró, sárga csomó formájában jelenik meg a szemhéjon vagy a szemzugnál.
- Szivárványhártya körül megjelenő tejfehér gyűrű is a magas koleszterinszint jele lehet.
A magas koleszterinszint okai
Az örökletes tényezőn túl a magas koleszterinszint nem egyetlen okra vezethető vissza. Általában számos tényező szerepet játszik abban, ha valakinek magas a koleszterinje:
1. Étrend
Túl sok szaturált zsírt eszünk. Ezért a májunk működése romlik, nem lesz képes eltávolítani a koleszterint a szervezetünkből, így az felhalmozódik a vérben. Ez krónikus problémákat okozhat.
2. Kevés testmozgás
Minél többet mozgunk, annál jobban túlsúlyba kerül a szervezetünkben a jó koleszterin, és csökken a rossz koleszterin szintje. A mozgásszegény életmód pont fordított hatással van.
3. Dohányzás
A dohányzás magas koleszterinszinthez vezethet és fokozhatja a plakkok képződését az erekben. Ez amiatt következik be, mert a dohányzás megkönnyíti a koleszterinnek, hogy az artériák falán megtapadjon.
4. Életkor
Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy megemelkedik a koleszterinszintünk. Növeli a kockázatot a nemünk (férfiaknál gyakoribb) vagy az örökletes hajlam.
De más tényezők is hatással lehetnek a leggyakoribb magas koleszterinszintet kiváltó faktorok mellett:
- Vesebetegség
- Májproblémák
- Túlsúly
- 2-es típusú diabétesz
- Pajzsmirigy-alulműködés
- Növekedésihormon-hiány
Hogyan diagnosztizálható a magas koleszterinszint?
Egyszerű vérvizsgálattal kimutatható, vajon rendben van-e a koleszterinszintünk. Ehhez elég a háziorvoshoz elmennünk, és olyan laborvizsgálatot kérnünk, mely megnézi az alábbi koleszterinértékeket a vérünkben:
- A jó koleszterin szintje (HDL)
- A rossz koleszterin szintje (nem-HDL)
- Trigliceridszint
- Teljes koleszterinérték
Ha túlságosan magas a nem-HDL koleszterin szintje a vérben, kialakulhatnak az érfalakon a plakkok, melyek elzárhatják az ereket. Ezért is nevezik rossz koleszterinnek.
Ezzel szemben a HDL, azaz jó koleszterin számos olyan fehérjét tartalmaz, melyek segítik a szervezetünket és a májunkat, hogy a rossz koleszterint eltávolítsák.
Egy harmadik fajta vérzsírtípus a triglicerid, ami a zsírsejtekben található meg. Ez szintén elzárhatja az ereket. A triglicerid értéke akkor lehet magas nagy eséllyel, ha:
- Túlsúlyosak vagyunk
- Nagyon sok cukros és zsíros finomított élelmiszert fogyasztunk
- Gyakran iszunk alkoholt
Amikor a háziorvosunk megnézi a laborleletünket, a koleszterinértékek alapján eldönti, milyen megoldásokra van szükségünk. De azt is megállapíthatja, mekkora a szívbetegségek kialakulásának kockázata, és milyen lépéseket kell tennünk a megelőzésére.
A magas koleszterinszint kockázata az egészségünkre
Számos krónikus betegség kockázatát jelentősen megnöveli a magas koleszterinszint. A szakember az alábbiakra hívta fel a figyelmet:
- A megemelkedett rossz koleszterinszint az egyik legnagyobb kockázati tényező a koronáriás szívbetegségek és a stroke esetében.
- 40 éves kor után a magas koleszterinszint jelentősen növeli a demencia és Alzheimer-kór esélyét.
- A magas koleszterinszint elzárhatja az ereket és trombózist okozhat a végtagokban.
Hogyan előzhető meg a magas koleszterinszint?
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy egy sor dolgot tehetünk, hogy megelőzzük a magas koleszterinszint kialakulásának esélyét. De ha már kialakult, akkor is visszafordíthatjuk a folyamatot.
- Együnk egészségesen és csökkentsük az állati zsírt az étrendünkben. Kevesebb vaj, ghee, zsíros húsok és sajt, több olívaolaj és avokádó.
- Mozogjunk többet!
- Hagyjunk fel a dohányzással.
Ha nem elég az életmódbeli változtatás ahhoz, hogy a koleszterinszintünk visszatérjen az egészséges tartományba, az orvos koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket is felírhat.
Forrás: The Telegraph, fotó: Getty Images, Unsplash