- Ha valaha használtunk tampont, valószínűleg hallottunk a toxikus sokk szindrómáról (TSS).
- Miért alakul ki a TSS és hogyan előzhető meg?
- Csak a tamponhasználat okozhat toxikus sokk szindrómát?
Ha máshol nem, akkor a tamponosdobozon biztosan olvastunk a toxikus sokk szindrómáról. Ez a veszélyes akut állapot akár amputációhoz vagy halálhoz is vezethet. A TSS – amelyet egy bakteriális fertőzés okoz valójában – nem egy régmúlt betegség, mely a 21. századi tamponoknál soha nem fordul elő. Még ma is kialakulhat, hiába változott a menstruáció alatti higiénia.
Sőt, az egészségügyi szervek tíz éve nem számoltak be annyi toxikus sokk szindrómás esetről, mint idén. Az egyik eset nagyon szélsőséges, és a legtöbb embernél biztosan nem fordulhat elő. Kelsey Foster influenszernél azután alakult ki a TSS, hogy hat héten át a hüvelyében maradt a menstruáció alatt ott felejtett tampon.
A másik eset, amely nagyobb sajtónyilvánosságot kapott Amerikában, már sokkal hétköznapibb. Egy Sadie Kirdar nevű egyetemista egy repülőút előtt helyezett be egy nagy nedvszívó képességű tampont. Mire négy óra múlva landolt a gépe, már jelentkeztek nála a toxikus sokk szindróma tünetei.
Ám a 6 órán túl a hüvelyben hagyott tampon nem az egyetlen kockázati tényező a TSS szempontjából.
Hogyan alakul ki a TSS a tampon miatt?
„Az eddigi kutatások szerint a toxikus sokk szindróma sokkal gyakrabban alakul ki a magas nedvszívó képességű tamponok használatakor, jellemzően azért, mert ezt tovább hagyja egy nő a hüvelyében a menstruáció alatt – mondta Dr. Tiffany Pham szülész-nőgyógyász. – Ám akkor is gyakori a TSS, ha valaki rendszeresen és gyakran használ tampont a menstruációkor.”
Ha nagy nedvszívó képességű a tampon, akkor tovább hagyjuk bent. Ez remek táptalaj a baktériumoknak, amelyek felhalmozódnak a tamponon, és amikor eltávolítjuk, a hüvely falán apró hámsérülések keletkeznek, amelyen keresztül a TSS-t okozó baktérium a véráramba kerülhet.
Milyen tünetei vannak a toxikus sokk szindrómának?
A TSS tünetei szerteágazók, ezért is nehéz diagnosztizálni. Általában az alábbi tünetekkel kezdődik a betegség:
- Hirtelen magas láz
- Hidegrázás
- Alacsony vérnyomás
- Hasi fájdalom
- Hányinger, hányás, hasmenés
- Fejfájás
- Izomfájdalom
- Gyengeség
- zavartság
Az egyik legfontosabb és legfeltűnőbb tünete a toxikus sokk szindrómának a kiütés. Gyakran ez az első jele a problémának. Ha tampon vagy menstruációs kehely használata során/után a fenti tüneteket észleljük 24-48 órán belül, mindenképp forduljunk orvoshoz.
Hogyan kezelhető a toxikus sokk szindróma?
A megfelelő kezeléssel a TSS általában nem okoz maradandó károsodást. Ám a korai felismerés kulcsfontosságú. „Szükséges a kórházi ellátás, infúzió és antibiotikumok más gyógyszerek mellett – magyarázta Dr. Stephanie Hack szülész-nőgyógyász. – Ha nem fedezik fel időben a betegséget, a TSS halálozási aránya akár 50 százalék is lehet.”
Elkerülhető a TSS?
Szerencsére az emelkedő esetszámok ellenére a toxikus sokk szindróma még most is elég ritka. 100 ezerből 1 embernél alakul ki. És a közhiedelemmel ellentétben csak a TSS-esetek fele kapcsolódik a menstruációhoz.
Számos más dolog okozhat toxikus sokk szindrómát:
- Műtéti sebek elfertőződése
- Égési sérülések
- Orrműtét elfertőződése
- Bőrfertőzések
- mellimplantátum
„Azzal is fontos tisztában lennünk, hogy a menstruációs higiéniai eszközök közül nem csak a tamponnál van esély a TSS kialakulására, hanem a kehelynél is, illetve a fogamzásgátló eszközök közül a hüvelygyűrűnél és pesszáriumnál is – figyelmeztetett Dr. Pham. – Ha ezeket a javasolt időn túl a hüvelyben hagyjuk, vagy nem megfelelő higiéniai körülmények között használjuk, növeljük a toxikus sokk szindróma kockázatát.”
Forrás: Allure, fotó: Unsplash