- A penész súlyos következményekkel járhat az egészségünkre nézve, így nem szabad félvállról vennünk.
- A megfelelő légáramlás és szellőztetés az egyik kulcs a penész megjelenésének megelőzésében és a kiirtásában is.
- Mint szinte mindenben, itt is a megelőzés a kulcs, de akkor is van megoldás, ha már beütött a baj.
A magas energiaárak miatt sokan meghozzák azt a döntést, hogy inkább kevesebb fűtéssel és több takaróval húzzák ki a hideg hónapokat. Ez azonban növeli a penész megjelenésének kockázatát a lakásban. Hogyan oldjuk meg, hogy az energiaszámla ne legyen az egekben, de közben a penész se jelentsen veszélyt ránk?
Íme néhány tipp, amelyekkel eltávolíthatjuk a penészt!
Nem csoda, hogy fáj, ha feljebb kell tekerni a fűtést. A villanyszámlájukra pillantva egyre többen döntenek úgy, több réteg ruhában húzzák ki a telet az otthonukban, ahelyett, hogy kellemesen meleggé varázsolnák azt. Viszont ez a döntés nem csupán a közérzetünket befolyásolja. A hideg sokkal kedvezőbb táptalaj a penész számára, amely, ha kint is hideg a levegő, és a lakásunk is akár 20 fok alá lehűl, könnyen megjelenik és terjed.
Amellett, hogy esztétikailag sem kellemes a falon megjelenő szürkés-feketés folt, a földes, savanyú szaga még több aggodalomra ad okot. Széles körben ismert ugyanis, hogy a penészes ingatlanban élők számára a légzőszervi megbetegedések, allergia és asztma fokozottan nagy veszélyt jelent, okozhatnak, mivel a gombaspórák ezrével kerülnek a légkörbe.
Ha mindezek ellenére is úgy döntünk, hogy ritkán csavarjuk fel a fűtést, akkor a szakértői vélemény sokat segíthet a nedvesség, a pára és az ezek okozta penész elleni harc megnyerésében.
Szellőztetés, szellőztetés, szellőztetés
A páralecsapódás a bűnös. Amikor a meleg, párás levegő hideg felületre (például ablakokra vagy falakra) kerül, a nedvesség cseppek formájában képződik, ami penészesedést okoz. Ez akkor fordulhat elő, amikor főzünk, ruhát szárítunk a lakásban, hosszú, forró zuhanyt veszünk, vagy alvás közben lélegzünk (két alvó felnőtt akár fél liter vizet is termelhet). A klasszikus ablaknyitós szellőztetés valóban segít, akárcsak a páraelszívó vagy párátlanító használata.
Ha ruháinkat csak a lakásban tudjuk kiteregetni, ideális azokat a fürdőben hagyni, és az ajtót becsukva megakadályozni a nedvesség terjedését. Ha van ablak a fürdőszobában, az is segít a penész megjelenésének megelőzésében, ha nyitva hagyjuk, amíg száradnak a ruhák. Néhány párátlanító rendelkezik mosási funkcióval, hogy segítse a beltéri szárítást. Ha azonban aggódik az üzemeltetési költségek miatt, a kompresszoros modell jobb opció lehet, mivel ez kevesebb energiát fogyaszt.
Távolítsunk el minden bizonyítékot!
Fontos, hogy azonnal megszabaduljunk a szemmel egyértelműen látható penésztől, akár egy kifejezetten erős bolti termékkel, akár egy környezetbarátabb, fehér ecetből és szódabikarbónából álló keverékkel.
Ha a kád vagy a mosdókagyló körüli szilikonba beágyazódott a penész, meglepően hatékony módszer, ha egy konyhai tekercset kolbász alakúra csavarunk, fehérítőszerrel leöntünk (gumikesztyű használata kötelező!), majd végignyomjuk a szilikon mentén, és egy éjszakán át benne hagyjuk. Varázslat! Takarító körökben azt is hallani, hogy az etanol alapú tiszta szájvíz is eredményesen elűzi a penészgombát (elvégre megöli a szájban lévő baktériumokat is). A recept: egy rész szájvíz és három rész víz, majd a keveréket ráfújjuk az érintett felületre.
Ne feledkezzünk meg a rejtett sarkokról sem!
A nedvesség szereti a láthatatlan, titkos réseket. Ezekben hajlamos a levegő mozdulatlanul ülni, így a nedvesség hamar felhalmozódik. Észrevehető, hogy a szoba sarkaiban vagy az ablakkeretek mentén penészesedés alakul ki. Ezek eltávolítására léteznek kifejezetten erre a célra kialakított apró eszközök, de alternatív megoldásként egy egyszerű, térközi fogkefe is segít abban, hogy a szűk sarkokból kiássa a piszkot.
Az egyrétegű üvegezésű külső ablakok hajlamosak a páralecsapódásra, mivel nincs olyan hőgátló légrés a két üvegtábla között, mint a dupla üvegezésű ablakoknál. Ha a páralecsapódás idővel a fakeretbe szivárog, a korhadás megindul, és a keretet erodálja. Még a PVC-ablakok is károsodhatnak, mivel a penész beszivárog a tömítésbe, ami romlást és a szigetelőképesség elvesztését okozza. Rendkívül fontos, hogy rendszeresen eltávolítsuk a felesleges vizet, hogy elkerüljük a penész okozta pusztítást.
Tartsuk mozgásban a dolgokat!
Bármi, ami hosszú időn keresztül egy helyben marad, hajlamos arra, hogy megkopjon. Húzzuk el a kanapékat, szekrényeket és ruhásszekrényeket a hideg faltól, és hagyjunk 5 cm-es rést, hogy a levegő szabadon áramolhasson. Minden ősszel ürítsük ki a szekrényt, és permetezzük be fertőtlenítőszer és víz keverékével. A függönyöket pedig rendszeresen porszívózzuk ki vagy tisztítsuk szárazra, a párnákat és a takarókat pedig rendszeresen mossuk.
A fűtési szakértők szerint a túl magasra vagy túl alacsonyra állított fűtés több páratartalmat okoz, mintha állandó, közepes hőmérsékleten tartanánk a lakást. Az ajtók csukva tartásával, különösen a fürdőszobákban, konyhákban és télikertekben, megakadályozható, hogy a nedves levegő áramoljon az egész lakásban. Még az is segít, ha főzés közben fedőt teszünk a fazékra, hogy csökkentsük a gőzkeletkezést.
Purdy Rubin, a Purdy & Figg teljesen természetes tisztítószerekkel foglalkozó vállalkozás társalapítója szerint: „Ha mégis dohos, penészes szagot érzünk egy szekrényben, szerezzünk be egy szép nyitott szájú üveget, például egy lekváros üveget, és töltsük meg szódabikarbónával, mivel az felszívja a szagot és a nedvességet. Néhány hetente keverjük meg. Egy adag legalább egy hónapig kitart.”
Állítsuk meg a spórákat! Még mielőtt elszaporodnának…
A megelőzés jobb, mint a kezelés. Ha a nedvesség komoly problémát jelent, akkor lehet, hogy a falakat kondenzáció elleni festékkel kell lefesteni, hogy jobb védelmet nyújtson, vagy itt az ideje, hogy páraelszívót szereljünk fel, esetleg szigeteljünk a tetőt, a padlást, a falakat vagy a padlódeszkákat.
A bungalók vagy a földszinti és alagsori lakások általában szenvednek a nedvességtől (különösen tengerparti lakok esetében), mivel alacsonyabb szinten helyezkednek el, ami megnehezíti a levegő keringését. Ilyen helyzetben a szakértői tanács egy profi nedvességkutatótól sokat segít, aki tudni fogja, hogyan lehet a legjobban támogatni a lakást.
Tamsin Hanke, a THISS Studio építészmérnöke szerint az új építésű épületeknél légmozgással kapcsolatos problémák léphetnek fel, ami nedvességhez vezethet. „A modern előírások szerint az új ingatlanoknak légmentesnek kell lenniük, de a megfelelő szellőzés nélkül a páratartalom felhalmozódhat, mert a nedves levegő nem távozik sehová, csak ül a házban. Ha a meleg, nedves levegőt nem vezetjük ki, például csepegő szellőzőkkel vagy MVHR-rendszerrel (mechanikus szellőztetés hővisszanyeréssel), akkor penészesedésre hajlamos területeket kapunk.
„Az MVHR-rendszer hihetetlenül jó, és gyakran használják passzívházakban, amelyek légmentesen zárnak. Ez egy hővisszanyerő rendszer, amely minden helyiségben egy szellőzőnyílással rendelkezik, amely folyamatos légmozgást biztosít, és úgy működik, hogy kivonja a nedves, állott levegőt a helyiségből, majd megszűri és felmelegíti a bejövő hideg, friss levegőt. Régebbi ingatlanokba is telepíthetünk MVHR-rendszert, de például tipikus viktoriánus házakban, amelyek kevésbé jól szigeteltek, ez a módszer nem működik olyan jól.”
Forrás: Telegraph, fotók: Getty Images