Testünk először csak finomabb jelzésekkel próbálja a tudtunkra adni, hogy valamit rosszul csinálunk, azaz hogy túlzottan szigorú diétát követünk, ám ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, egyre hangosabb segélykiáltásba kezd. Ideje végre elfelejteni azt a tévhitet a fogyással kapcsolatban, hogy csak akkor veszíthetünk hatékonyan a súlyunkból, ha éhezünk vagy alig eszünk!
Kisebb lépésekkel messzebbre juthatunk
Hiába nem koplalunk a szó szoros értelmében véve, egy túlzottan drasztikus diétát követve sejtjeinket tényleg éheztetni kezdjük, ami nem vezet semmi jóra. Úgy lehet sikeres és tartós a fogyás, ha okosan táplálkozunk, és kerüljük a végletes megoldásokat.
Csak hogy egy példát említsünk: gyakran elkövetett hiba a szénhidrátok vagy a cukor teljes kiiktatása (ennek nagymestere például keto diéta, amit az év legrosszabb étrendjének válsztottak!) az étrendből – ez egyrészt nehezen tartható hosszú távon, másrészt felesleges, a jól megválasztott szénhidrátoknak és cukroknak igenis helye van az egészséges étrendben!
Ha jelentősebb súlytöbblettől szeretnénk megszabadulni, érdemes legalább egy-két konzultáció erejéig táplálkozástudományi szakember, azaz dietetikus segítségét kérni, hogy olyan útmutatásokat kapjunk, amelyeknek köszönhetően nem szenvedésként éljük meg a fogyókúrát.
5 élelmiszer és 1 gyógyszer, amit soha nem lenne szabad éhgyomorra fogyasztanod
Hasznos, de bizonyos szempontból „fájdalmas” lista, ugyanis nagy valószínűséggel mindannyian találunk rajta olyan ételt vagy italt, amit eddig rosszul ettünk. Sőt még egy gyógyszertípust is mutatunk pluszban, amit semmiképp nem lenne szabad éhgyomorra bevenni!Jelek, hogy túl önsanyargató a diétánk
- Gyakori fejfájás: ha a mentes diétával túl sok mindent vonunk meg magunktól, számolnunk kell azzal, hogy a fejfájás visszatérő vendég lesz. Ennek hátterében sokszor az áll, hogy a kelleténél jóval kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz, alig jut fehérje a szervezetünkbe vagy túlzásba visszük a kávéfogyasztást. De oka lehet annak is, hogy kevés folyadékot iszunk!
- Ólmos fáradtság: egy kiegyensúlyozott diétában kevesebb kalóriát veszünk ugyan magunkhoz, a megnövekedett gyümölcs- és zöldségfogyasztás miatt azonban megeshet, hogy több vitamint és értékes ásványi anyagot fogyasztunk. Ha viszont keveset vagy rosszul eszünk, jelentősen csökken az energiaszintünk, és szinte egész nap erőtlennek érezhetjük magunkat.
- Száraz bőr: a diétában kulcsfontosságú a folyadékbevitel. Ha ezt is lecsökkentjük, illetve olyan ételeket fogyasztunk, amikkel nem viszünk be elegendő vitamint, az rövid időn belül a bőrünkön is meglátszik majd. Szárazzá, érdes tapintásúvá válik, és az arcszínünk is fakóbb lehet.
Puffadás: való igaz, hogy a rostban gazdag táplálkozás jót tesz az emésztésnek és az éhségérzet kialakulását is csökkentheti, ha viszont túlzásba esünk és még a folyadékbevitelre sem fordítunk kellő figyelmet, számíthatunk a puffadásra, ami még az összképet is rontja.
Hangulatingadozás: akármilyen elszántak és kitartóak vagyunk, egy túlzottan drasztikus diétát lehetetlenség hosszú távon, szenvedés nélkül tartani. Nem csoda, ha egy idő után lelkileg is belefáradunk az örökös lemondásba és a kudarctól való félelembe: ha ez megtörténik, az ingerlékenység és a dekoncentráltság mellett még hangulatingadozásra is számíthatunk!
Fotó: Getty Images