- A sérült, karcos teflon bevonat az edényeinken mikroműanyag részecskék millióit engedheti szabadjára.
- A teflon bevonat PFAS vegyületeket, azaz soha le nem bomló kemikáliákat és mikroműanyagokat tartalmaz.
- A PFAS vegyületek bizonyítottan kapcsolatba hozhatók májbetegségekkel és a veserákkal.
A tapadásmentes bevonat és a mérgező soha le nem bomló vegyületek kapcsolatát már korábban is bebizonyították, ám egy friss kutatás számszerűsítette, mennyi mikroműanyag részecske szabadulhat fel egyetlen apró karcolás esetén is a teflon bevonatból.
Több mint 9 ezer mikro- és nanorészecskét enged szabadjára egy karcolás a teflon serpenyőn. Ezek az ételekbe kerülhetnek, ahonnan a káros kémiai anyagok a szervezetünkbe jutnak, derült ki a Global Center for Environmental Remediation kutatóinak tanulmányából.
A legtöbb tapadásmentes bevonatú edényben megtalálhatók az úgynevezett PFAS vegyületek is, melyekről már korábban bebizonyosodott, hogy összefüggésben állnak a májbetegségek, krónikus vesebetegség, magas vérnyomás és bizonyos ráktípusok kialakulásával.
Egészen 2013-ig gyárthattak olyan serpenyőket, melyek teflon bevonatánál használták az úgynevezett PFOA vegyületet, amiről kiderült, hogy hererákot és veserákot okozhat. Azóta ezt betiltották, ám a serpenyőket még mindig lehet, hogy használják a háztartásokban. A teflont azóta másféle PFAS vegyületekkel gyártják, ám ennek egészségügyi kockázata hasonló.
Forrás: Insider Fotó: Getty Images