- Fürödni kell, ám az tény, hogy túlzásba vinni sem szabad.
- A bőrünknek azonban az sem jó, ha egyáltalán nem zuhanyozunk.
- Többet árt, mint használ a bőr egészsége szempontjából, ha nem tisztálkodunk rendszeresen a bőrgyógyász szerint.
Korábban már utánajártunk annak, vajon tényleg képes-e a haj az öntisztulásra. Elérheti-e a haj azt az állapotot, ha elég sokáig kibírjuk és nem mossuk meg, amikor beáll egy tiszta állapotra. Legalább annyian gondolják úgy, hogy egészségesebb nem fürdeni, mint amennyien a hajmosást is hanyagolják.
De mi történik velünk, ha egy évig nem fürdünk? Mi leszünk a büdös kollégák a munkahelyen? „Biztos, hogy nem egészséges az sem a bőrnek, ha naponta kétszer vagy többször fürdünk. Különösen, ha meleg vízzel – mondat Dr. Joshua Zeichner bőrgyógyász. Ez roncsolhatja a bőr barrierjét. Ha ez a védőréteg megsérül, bőrirritáció, gyulladás, viszketés jelentkezik.”
Ez abszolút logikusan hangzik. De mi a helyzet azzal, ha valaki egyáltalán nem fürdik? Mondjuk egy évig. (Van olyan, aki állítása szerint 12 éve nem fürdött. És nem is büdös.) A szakember szerint számos kellemetlen mellékhatása lehet annak, ha nem tisztálkodunk. Ezek persze jórészt elkerülhetők. De ha úgy döntünk, hogy 365 napon át távol tartjuk a bőrünket a víztől és szappantól, az alábbi dolgokkal mindenképp számolnunk kell.
Ha egy évig nem fürdünk, immunissá válunk a testszagunkra
„Ha nem küzdünk sem túlzott izzadással vagy nem leszünk kifejezetten koszosak, ugyanakkor megtisztítjuk a kulcsfontosságú piros zónákat, nagy valószínűséggel nem lesz baja a bőrünknek attól, hogy nem fürdünk – mondta a bőrgyógyász. Ugyanakkor testszagunk lesz. Ez kezdetben kellemetlen lehet, viszont az orrunk gyorsan megszokja. Egy idő után a saját testszagunkat mi nem érezzük, viszont a környezetünkben lévők nagyon is.”
Az elhalt hámsejtek felhalmozódnak a bőrön
Ha nem is vagyunk kifejezetten koszosak, az elhalt hámsejtek attól még ott maradnak a bőrünk felszínén, ha nem fürdünk rendszeresen. „Ha nem fürdünk, az elhalt hámsejtek plakkokat képeznek a bőrön – mondta Dr. Amy Wechsler bőrgyógyász. Hiperkeratózisnak nevezzük azt, amikor a bőr felszíni rétege megvastagszik. Ezzel biztosan számolnunk kellene, ha úgy döntünk, nem fürdünk egy évig.”
Ha nem fürdünk, gyakrabban lennének viszkető kiütéseink
„A különböző bőrtípusok különbözőképpen reagálnának arra a helyzetre, ha egy évig nem fürödnénk – jelentette ki Dr. Elizabeth Tanzi, a George Washington Egyetem Orvostudományi Központjának bőrgyógyász professzora. Egy ekcémás, atópiára hajlamos bőrű embernek nem is tesz jót naponta fürödni, ha nem muszáj.”
„Általánosságban elmondható, ha a bőrt nem hámlasztjuk rendszeresen, viszketővé, irritálttá válhat. Rózsaszínes-pirosas kiütések jelenhetnek meg rajta. Ez különösen az arcon, fejbőrön és mellkason lehet jellemző.”
A gombák elszaporodhatnak egészen váratlan helyeken a testünkön
„A testszagon túl egy másik kellemetlen velejárója lehet annak, ha nem fürdünk egy évig, hogy a gombák elszaporodhatnak a testünkön – mondta Dr. Wechsler. Ez egy dohos, penészhez hasonlatos szaggal jár. Különösen a lábon, hónaljban, a fenékhajlatban és a lágyéknál jelenhet meg és jelenthet problémát.”
Ha nem fürdünk egy évig, sokkal hajlamosabbá válunk a fertőzésekre
Nem az a baj, ha nem fürdünk. Hanem ha nem fürdünk, és megsérül a bőrünk felszíne. Akár egy karcoláson keresztül is bejuthatnak a baktériumok és más kórokozók a szervezetünkbe. Ha hosszú ideig nem tisztálkodunk, értelemszerűen sokkal több baktérium és gomba él a bőrünk felszínén. Ezáltal sokkal nagyobb eséllyel betegszünk meg.
A szakemberek tehát nem javasolják, hogy egyáltalán ne fürödjünk hosszú időn át. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne vigyük túlzásba a tisztálkodást. Ez ugyanannyit árthat a bőrünknek, mint az, ha egyáltalán nem fürdünk. Bár büdösek legalább nem leszünk.
Forrás: Allure Fotó: Canva