- Magyarországon évente körülbelül 8000 új mellrákos esetet diagnosztizálnak.
- A nőknél messze a leggyakoribb rákos megbetegedés az emlőrák.
- A mammográfia egyfajta röntgenvizsgálat, amivel a mellrák korai jelei is felfedezhetők.
Az emlőrák világszerte a nők egyik legrettegettebb betegsége. Hazánkban, évente mintegy 8000 nőnél fedeznek fel mellrákot, a statisztikák szerint ez azt jelenti, hogy minden nyolcadik nő élete során szembesül a diagnózissal. Az áttétek kialakulása évente átlagosan 2300 nő halálát okozza.
A korai felismerés azért lenne fontos a mellrák esetében – például mammográfiás vizsgálattal –, mert az időben felismert emlőrák gyógyítható. Éppen ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a rendszeres mammográfiai szűrővizsgálat és az önvizsgálat mennyire fontos. Az emlőrák nagyon ritka esetben férfiaknál is kialakulhat, ez az összes emlőrákos esetek egy százalékát teszi ki, ám náluk gyakran agresszívebb a betegség.
Miért félnek a nők a mammográfiától?
Aki még soha nem volt mammográfián, érthető, ha számos kérdése van a vizsgálattal kapcsolatban. Különösen, hogy rengeteg rémtörténet kering róla az interneten és a közbeszédben.
Magyarországon ez azért is különösen fontos, mert a szűrési hajlandóság eleve alacsony szintjéhez képest, az utóbbi években további csökkenést tapasztaltak a szakemberek. 2009 és 2019 között például 47 százalékról 39 százalékra zsugorodott, ami nagyon alacsony arány. Nem meglepő ezek után, hogy Magyarországon a legnagyobb a mellrákos halálozások száma Európában. (Az Európai Unióban ugyanebben az időben 55 százalékról 59 százalékra emelkedett azoknak a nőknek az aránya, akik rendszeresen járnak mammográfiára.)
A mammográfia is csak egy röntgenvizsgálat
A legbiztosabb módja a mellrák korai kimutatásának, ha 40 év felett rendszeresen járunk mammográfiára. Ha a családban fordult elő mellrákos betegség, érdemes a rendszeres szűrést korábban kezdeni, illetve ultrahangos vizsgálattal kiegészíteni. (A korábbi életkorban az ultrahang lehet a megfelelő vizsgálat, mivel a mell állománya megváltozik az életkor előrehaladtával.)
A statisztikák szerint azok a nők, akik nem mulasztják el a rendszeres mammográfiai szűrővizsgálatot, 10 évvel tovább élhetnek. „Minél kisebb méretű és korai stádiumú rákos elváltozást fedezünk fel a szűréssel, annál jobbak a gyógyulás esélyei – jelentette ki Dr. Sonya Bhole, a Northwestern Egyetem Orvosi Központjának radiológusa. – De a korai stádiumban felfedezett rák azt is jelenti, hogy sokkal kevésbé megterhelő kezelésen kell átmennie a betegnek a gyógyuláshoz.”
Fáj a mammográfia?
Tény: a mammográfia kényelmetlen lehet, de semmiképp sem elviselhetetlenül fájdalmas. „Mindenkinek más a fájdalomtűrő küszöb, máshol vannak a határai, de általánosságban kijelenthető, hogy a mammográfiás vizsgálatnak nem kellene fájdalmasnak lennie – mondta Dr. Richard Reitherman radiológus. – Nem jó érzés, amikor a mellet összenyomja a gép, ám ez csak néhány pillanatig tart.”
Befolyásolhatják különböző tényezők, például a mell érzékenysége, hol tartunk a menstruációs ciklusban, mennyire találjuk fájdalmasnak a mammográfiát. „A legtöbb páciens számára kellemetlen ugyan, de teljesen jól kibírható a vizsgálat” – mondta a radiológus.
Mire számítsunk, ha mammográfiára megyünk?
Maga a vizsgálat nagyon egyszerű és a vetkőzéssel-öltözéssel együtt nem tart tovább 15 percnél.
- Odaállunk a röntgengép elé.
- A vizsgálatot végző szakember elhelyezi a mellet a műanyag lapon.
- Egy másik lap felülről nyomódik a mellre. A lapok kissé kilapítják a mellet és tartják, míg elkészül a mammográfiás felvétel. Ez néhány pillanat.
- Megismétlik a másik oldalon is a procedúrát.
„Azért van szükség rá, hogy beszorítsa a két lap a mellet, hogy a mellszövet minél jobban kisimuljon és az egész mell láthatóvá váljon. Így minden apró elváltozás látható lesz a mammográfián” – magyarázta Dr. Reitherman.
A mammográfia előtt szükség van bármilyen előkészületre?
Alapvetően semmi különöset nem kell tennünk a vizsgálat előtt. Nem kell böjtölnünk, speciális étrendet követnünk. Amit viszont megtehetünk: nem használunk a mammográfia előtt dezodort, krémet, testápolót, parfümöt a hónalj és a mell körül. „Ezek fehér mesterséges anyagként jelenhetnek meg a mammográfián, így megnehezíthetik a radiológus dolgát a vizsgálat kiértékelésekor” – mondta a szakember.
Érdemes olyan öltözékben menni, amiben felülről könnyen levetkőzhetünk. Célszerű nem egyberuhát vagy kertésznadrágot felvenni a vizsgálatra.
Ha a fájdalom miatt aggódunk, bevehetünk ibuproféntartalmú fájdalomcsillapítót a mammográfia előtt, hogy még kevésbé érezzük a kényelmetlen érzeteket. De ezt kiküszöbölhetjük azzal is, ha a menstruációs ciklusnak arra az időszakára időzítjük a vizsgálatot, amikor a mell kevésbé érzékeny. Ez nagyjából a 14. és 21. nap között van.
Lehet bármilyen mellékhatása a mammográfiának?
A különböző álhíreket terjesztő oldalakon és önjelölt szakértők által terjedő nagyon veszélyes tévhit, hogy mellrákot okoz a mammográfia. Ez akár az életünkbe is kerülhet, ha elhisszük. „A mammográfiás vizsgálat során olyan kicsi adag sugárzás ér minket, aminek semmilyen hosszú távú, betegséget okozó hatása nincs” – jelentette ki a szakember.
A vizsgálat után esetleg kipirosodás jelentkezhet a mell összeszorítása és irritáció miatt, ami bőrnyugtató krémmel hamar elmúlik.
Sokkal fontosabb, hogy a mammográfia megmentheti az életünket, hiszen az időben felfedezett mellrák sokkal nagyobb eséllyel gyógyítható.
Forrás: Popsugar, fotó: Unsplash