- A poratka nem látható, viszont azt tudjuk, hogy ott bújik meg leginkább az otthonunkban, ahol mi is legjobban szeretünk bekuckózni: az ágyban.
- Ellentétben az ágyi poloskával, a poratka nem csípi meg az embert, nem vérszívó, az elhalt hámsejtjeinkkel táplálkozik.
- A porallergiát a poratka ürüléke, vizelete és az elhalt poratkák okozzák.
Azért is fontos, hogy a hálószobánkból, ágyunkból minél hatékonyabban száműzzük a poratkát, mert bárkinek okozhatnak panaszokat, nem csak az allergiában szenvedőknek. Ezért is van az, hogy ha nagyon poros helyen tartózkodunk, tüsszögni kezdünk.
Mutatjuk, melyek a leghatékonyabb módszerek arra, hogy az ágyunk minél por- és poratkamentesebb legyen!
Így szabaduljunk meg a poratkától otthon
Az otthonunkban a por nagyobbrészt belőlünk keletkezik. A hajunk, bőrünk, illetve a levegőből kikerülő szennyeződések összekeveredve tökéletes táptalajt biztosítanak a poratkáknak. Ezek az apró élőlények ugyanis az elhalt hámsejtjeinkkel táplálkoznak.
Azért fontos a portalanítás és a poratkáktól való minél hatékonyabb megszabadulás, mert nagy mennyiségben – és főleg az ágyunkban összegyűlve – még annak is kellemetlen tüneteket okoznak, aki nem allergiás a poratkára.
1. Minél kevesebb függöny és szőnyeg legyen a hálóban
A poratkák imádják a meleg helyeket. Ezért gyűlik fel olyan sok a puha anyagokban, ahol kellemes klíma alakul ki a rétegek, redők között. A függöny, szőnyeg, takarók és plédek igazi táptalajt jelentenek a pornak. A leghatásosabb, ha minél kevesebb ilyen porfogó textilünk van a hálószobában.
2. Mossuk gyakrabban az ágyneműt a poratkák ellen
Hetente mossuk ki hatvan fokon az ágyneműnket, a párnákat, takarókat legalább három-hathavonta tisztíttassuk ki, hogy minél kisebb eséllyel gyűljenek fel bennük a poratkák. Az antiallergén ágynemű sokkal kevesebb poratkát vonz, mint a gyapjú vagy toll töltetű paplanok, párnák, így ezt is érdemes számításba vennünk.
3. Gyakori porszívózás és portörlés a hálóban
A heti takarítási rutinunkba érdemes beiktatni plusz porszívózást a poratkák elszaporodása ellen hét közben is. Minél több szőnyegünk van a hálószobában, annál gyakrabban érdemes portalanítani.
4. Gőztisztítás évente kétszer
Mivel a magas hőmérséklet a leghatásosabb a poratkák ellen, érdemes egy mélytisztítást is beiktatunk legalább évente, félévente. Ilyenkor ne csak a szőnyegeket, hanem a díszpárnákat is alaposan gőzöljük át.
5. Csökkentsük a páratartalmat a hálószobában
Mivel a poratkák a meleg, párás helyeket szeretik, a hálószobában érdemes kicsit lejjebb csavarnunk a termosztátot. A por mennyiségét befolyásolja a helyiség páratartalma is. Ha úgy találjuk, hogy túl nedves a levegő a hálónkban, segíthetjük a poratkák visszaszorítását párátlanító készülékkel.
Forrás: Apartment Therapy, fotó: Unsplash