- Az orvosszakértő tisztázza a kérdést, vajon megakadályozza-e a D-vitamin termelődését a testünkben a naptej használata.
- Minek nagyobb az esélye: a bőrráknak, ha nem használunk naptejet, vagy a D-vitamin-hiánynak, ha használunk?
- Tisztázzuk, vajon kell-e aggódnunk a D-vitamin-hiány miatt, ha naptejet használunk!
Nem véletlenül nevezik napfényvitaminnak is a D-vitamint. Ez ugyanis az egyetlen olyan létfontosságú vitaminunk, amit a testünk maga is elő tud állítani, csupán napfény kell hozzá. Nagyon fontos, hogy a D-vitamin szintje megfelelő legyen a szervezetünkben, hiszen hozzájárul az immunrendszer működésétől a mentális egészségen keresztül a kalciumtermelésig, így az erős csontok kialakításáig szinte mindenhez.
De vajon a naptej használata nyáron megakadályozza, hogy elegendő D-vitamin termelődjön a szervezetünkben? Tényleg vitaminhiányunk lesz, ha naptejet használunk?
Hogyan termelődik a D-vitamin a testünkben?
Egy felnőttnek átlagosan 5-30 percnyi időt kell védekezés nélkül a napon töltenie, hogy elegendő mennyiségű D-vitamint állíthasson elő a szervezete. Ugyanakkor számos tényezőt figyelembe kell vennünk, mielőtt kitesszük magunkat a tűző déli napsütésnek:
- Milyen évszak van?
- A napnak melyik szakában járunk?
- Milyen a bőrünk árnyalata?
- Felhős vagy napos az idő?
- Mekkora a légszennyezés?
Ezek ugyanis mind befolyásolhatják a D-vitamin termelődésének mennyiségét. A szakértők szerint a legjobb, ha délelőtt 10 és délután 4 között vagyunk valamennyit a napon legalább hetente kétszer, és a napsugárzás éri az arcunkat, karjainkat és lábunkat.
Gátolja a naptej a D-vitamin termelődését?
Nagyon fontos az elegendő mennyiségű D-vitamin, a túl sok UV-sugárzás viszont nagyon erősen növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. A bőrrákos esetek 80-90 százaléka köthető az erős napsugárzáshoz és ultraibolya sugárzásnak való kitettséghez. Egyetlen módon csökkenthetjük a bőrrák esélyét: rendszeresen használunk naptejet. De ez azt jelenti, hogy akkor a naptej meggátolja a D-vitamin termelődését a szervezetünkben? – adódik a kérdés.
Tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a naptej miatt csökkenne a D-vitamin-szint a szervezetünkben. A szakértők szerint nem alakul ki D-vitamin-hiányunk, mert védekezünk az UV-sugárzás ellen. Emiatt tehát nem kell aggódnunk.
Másrészt valószínűleg nem is alkalmazzuk elég alaposan a naptejet, maradnak kihagyott bőrrészek és nem is kenjük újra minden két órában, ahogy azt a bőrgyógyászati irányelvek javasolják. Ez azt jelenti, hogy bőven jut elég napfény a bőrünkhöz ahhoz, hogy elegendő mennyiségű D-vitamin termelődjön a szervezetünkben.
Forrás: Eating Well, fotó: Getty Images