- Bár kellemetlen, a gázképződés és a puffadás egyszerű biológiai funkciók, amikkel időnként minden embernek – és állatnak – meg kell küzdenie.
- Egy átlagos ember naponta 13-21 alkalommal szellent.
- Lássuk azokat a jeleket, amik arra utalnak, hogy nagyobb baj is meghúzódhat a puffadás mögött.
„Normális, ha étkezés után puffadás lép fel, mert az étel megemésztése során az élelmiszer bizonyos összetevői erjedhetnek és gázokat termelhetnek, amiktől a gyomor kitágultnak tűnhet” – mondta Dr. Vivy Cusumano gasztroenterológus.
Ez különösen igaz rostban gazdag étrend és nagy mennyiségű székrekedést okozó élelmiszer, például vörös hús és tejtermékek fogyasztása esetén. Cusumano azonban azt is elmagyarázta, hogy ha a gáz vagy a puffadás más tünetekkel jár, az aggodalomra adhat okot.
Íme 5 tünet, ami arra utal, hogy a puffadás hátterében komolyabb probléma is állhat:
1. Székrekedés vagy véres széklet
Az orvosok egyetértenek abban, hogy a ürülék sokat elárulhat a bélrendszer és a gyomor egészségéről. A 32 éves Chelsea C.-nél 18 évesen fekélyes vastagbélgyulladást diagnosztizáltak, miután több mint egy évtizeden át tapasztalt puffadást és egyéb gyomorproblémákkal kapcsolatos tüneteket.
Cusumano hozzátette, hogy „ha a puffadás a széklet alakjának megváltozásával vagy vérrel párosul, ez olyan állapotokra utalhat, mint például a gyulladásos bélbetegség”.
2. Tartós hasmenés
Cusumano szerint a puffadással járó hasmenés irritábilisbél-szindrómára (IBS) vagy cöliákiára utalhat.
3. Vitaminhiány vagy vérszegénység
Dr. Manuel Amaris gasztroenterológus szerint a puffadást olyan problémák okozhatják, mint a vérszegénység, illetve a vas- vagy B12-hiány. Az ilyen típusú vitaminhiány arra is utalhat, hogy olyan alapbetegséggel küzdesz, mint a cöliákia, esetleg más gyulladásos bélbetegséggel vagy a vékonybélben lévő baktériumok túlszaporodása okozzák a bajt, amik szintén bélproblémákat okozhatnak.
4. Hosszan tartó puffadás vagy gázképződés
A normális puffadás vagy gázképződés néhány órától kezdve akár néhány napig tarthat. Ennek ellenére az elhúzódó puffadás azt jelezheti, hogy komolyabb gyomorproblémák állhatnak a háttérben. Ha 10-14 napnál tovább tart a kellemetlen tünet, érdemes orvoshoz fordulni.
5. Teltségérzet pár falat étel után vagy étvágytalanság mellett
Az étvágytalanság vagy az, hogy pár falat után tele leszel, olyan tünetek, amik egy mögöttes, súlyos egészségügyi probléma jelei lehetnek, ami orvosi ellátást igényel. Például a kutatások azt sugallják, hogy szoros kapcsolat van a gyomor-bélrendszer állapota és a nőgyógyászati rendellenességek között.
„A nőgyógyászati rákbetegségek hatással lehetnek a gyomor- és a bélfunkciókra a terjedésük módja miatt… Néha a rák miatt a belek nagyon lelassulnak, ami hányingerhez vagy teltségérzethez vezet, még akkor is, ha csak két-három falat ételt fogyasztanak a betegek” – magyarázta el a puffadás mögött álló lehetséges betegségeket Brittany Davidson nőgyógyász.
6. Görcsös vagy hasi fájdalom
A puffadás okozta görcsök az emésztési folyamat normális részét képezik, de a szélsőséges görcsök vagy hasi fájdalom nemcsak gyomor-bélrendszeri diszfunkcióra utalhatnak, hanem további problémákra is, például vesekövekre, húgyúti fertőzésekre, vakbélgyulladásra stb.
7. Hányinger vagy hányás
A szakértők egyetértenek abban, hogy ha a puffadás vagy a gázképződés hányingerrel és hányással párosulnak, ott komoly probléma állhat fenn.
Ugyanakkor a tünetek e kellemetlen kombinációjának egyszerű oka is lehet. Például a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek túlzott használata – amik magukban foglalják a vény nélkül kapható gyógyszereket, például az ibuprofént és az aszpirint – mindenféle emésztési zavarhoz vezethetnek.
A puffadás és a gázképződés soha nem lehet olyan állandó probléma, ami akadályozza az embert a mindennapi tevékenységek ellátásában. A rövid idő alatt nem múló puffadás esetén mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni!
Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images