- Az extra protein, amit beviszünk egy fehérjeturmixszal a szervezetünkbe, fájdalmas puffadást okozhat.
- A túl sok fehérje nem jól szívódik fel a szervezetünkben, emiatt alakul ki az emésztés során a kellemetlen puffadás.
- Nem csak a fehérje, bármilyen plusz tápanyag tartós fogyasztása járhat kellemetlen egészségügyi következményekkel.
Nem mindenkinél okoz puffadást, ha megemeli a fehérjeadagját, esetleg proteinturmixszal egészíti ki a táplálkozását. Dr. Megan Rossi gasztroenterológus azonban arra figyelmeztet, hogy „a túl sok fehérje nem tud felszívódni megfelelően a szervezetben, ezért járhat fájdalmas puffadással és más emésztési panaszokkal”.
Nem minden fehérje okoz puffadást?
A kutatások szerint az sem mindegy, milyen típusú fehérje az, amiből többet fogyasztunk. Például a tejtermékből származó fehérje máshogy hat az emésztésünkre, mintha növényi fehérjével – szójával vagy rizzsel – növeltük volna az étrendünket.
Az is ronthat a puffadáson, ha például gyümölcsökkel együtt esszük a fehérjét. A gyümölcsök ugyanis természetes módon tartalmaznak cukrot (fruktóz), így megnehezítik a szervezetünk számára a fehérje feldolgozását. „Érdemes a gyümölcsöt és a fehérjét a nap különböző időszakaiban fogyasztanunk, ha el akarjuk kerülni a puffadást” – javasolta a gasztroenterológus.
Edzés után fehérje
Sokan az edzés miatt növelik a napi fehérjebevitelüket, akár proteinpor formájában. A The International Society of Sport Nutrition című tápanyagtudományi szaklapban megjelent tanulmány szerint ha 70 százalékos erőbedobással edzünk, az emésztőrendszerünkben 80 százalékkal csökken a véráramlás. A testünk átcsoportosítja az izmokhoz. Ez okozhat görcsöket és hányingert is akár, mivel lelassítja az étel haladását az emésztőrendszerben.
Ha ehhez még hozzájön az is, hogy protein táplálékkiegészítőt használunk edzés után, a testünk számára hatalmas stresszt jelenthet. Ezért alakulhat ki a kellemetlen puffadás.
Mit tegyünk, hogy ne puffadjunk a fehérjétől?
Ha gyakran tapasztaljuk a fehérje miatti puffadást, a legjobb, amit tehetünk, hogy nem szedünk protein táplálékkiegészítőt. Az ételek tekintetében érdemes a sovány húsokat, borsót, babot, lencsét vagy tejtermékeket is csökkentenünk az étrendünkben. Mindenképp hasznos, ha különválasztjuk a gyümölcs és fehérje elfogyasztását is a napi étrendben.
Forrás: Marie Claire Netherlands, fotó: Unsplash