- Sajt nélkül olyan nehéz élni, hogy még a vegánok is mindent kipróbálnak, hogy valami sajtszerűséget kreáljanak az ételeikhez.
- De milyen sajt az, amit egy diabéteszben szenvedőnek sem árt, sőt, esetleg segíti is a vércukorszint egyensúlyban tartását?
- Ehet a cukorbeteg cheddart, parmezánt vagy mozzarellát?
Abban valószínűleg egyetértünk, hogy sajt nélkül nagyon nehéz elképzelni az ételeinket. De mi a helyzet akkor, ha valaki diabéteszben szenved? A szakértők is megosztottak azzal kapcsolatban, hogy vajon a sajt és a tejtermékek beleférnek-e egy cukorbeteg étrendjébe, vagy éppen károsak.
A tudományos kutatások szerint nincs baj azzal, ha egy diabéteszes is eszik sajtot, viszont vannak olyan sajttípusok, amik előnyösebbek a vércukorszint szempontjából, mint mások.
Hogyan hat a sajt a vércukorszintre?
Aki diabéteszben szenved, annak elsősorban az ételek glikémiás indexét és szénhidráttartalmát kell számításba vennie. A glikémiás index (GI) 0 és 100 között mozoghat, és azt mutatja, milyen gyorsan vált ki vércukorszint-emelkedést egy adott étel. A legmagasabb szám azt jelenti, hogy ugrásszerűen növeli az adott élelmiszer a vércukorszintet, és felborítja a vércukorszint egyensúlyát. Tehát ezeket az ételeket célszerű kerülnie a diabéteszben szenvedőknek.
A legtöbb magas glikémiás indexszel rendelkező étel szénhidrát típusú élelmiszer. Szerencsére a legtöbb sajt nagyon kevés szénhidrátot tartalmaz és alacsony a GI értéke. Ez jó hír azoknak a cukorbetegeknek, akik szeretik a sajtot, mivel az alacsony glikémiás indexű ételek kifejezetten segítenek a 2-es típusú cukorbetegség esetén az egészséges testsúly megtartásában, ami a Harvard Egyetem kutatásai szerint a diabétesz esetén a legnagyobb rizikófaktor.
Ugyanakkor nem csak a glikémiás indexet kell számításba vennie egy diabéteszesnek, ha sajtot enne. „A sajt nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét és zsírt, melyek lassítják a szénhidrátok megemésztését. Ez lassíthatja a vércukorszint kiegyensúlyozhatja megemelkedését és zuhanását” – emelte ki Kelsey Lorencz dietetikus.
Miért jó sajtot enni diabétesz esetén?
1. A sajt csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát
Egy átfogó elemzés szerint a tejtermékek, mint a sajt és a joghurt, segíthetnek a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésében. Ugyanakkor sok sajt tartalmaz szaturált zsírt, ami a szívbetegségek esélyét növeli. Ezért fontos, hogy olyan sajtot válasszunk, melyben nagyobb részt nem szaturált zsírsavakat tartalmaznak. Ilyen sajtok például:
- Svájci sajtok
- Mozzarella
- Provolone
- ricotta
2. A sajt megelőzheti a vércukorszint ugrásszerű emelkedését
A fehérje nagyon fontos a szervezetünk működéséhez. Elengedhetetlen az izmok fejlődéséhez, az immunrendszerünk működéséhez és a szövetek regenerációjához. Ezeken túl a fehérjebevitel segíti a vércukorszint szabályozását, mivel a szénhidrát emésztését lassítja. Hozzájárul ezzel ahhoz is, hogy megelőzzük a sóvárgást a szénhidrátban gazdag ételek iránt.
Diabéteszben szenvedők számára a legjobb fehérjében gazdag sajtok a tápanyagszakértő szerint a következők:
- Parmezán
- cheddar
A sajt tehát a diabéteszben szenvedők egészséges és kiegyensúlyozott étrendjének is részét képezhetik. Ugyanakkor érdemes az alacsony szaturált zsírtartalmú sajtokat választaniuk nem csak a cukorbetegeknek, hanem mindenkinek. Ezek nemcsak a vércukorszint szabályozását segítik, hanem a szívbetegségek megelőzését is.
Forrás: Eating Well Fotó: Unsplash, Getty Images