- Miért lehet fájdalmas a tampon használata?
- Nem mindegy, mikor fáj a tampon: amikor felhelyezzük, vagy amikor eltávolítjuk?
- Hogyan lehet mentes a kényelmetlenségtől a tampon használata?
A nőgyógyászok alapvetően nem javasolják a tampon használatát a menstruáció alatt, inkább csak bizonyos helyzetekben használt vészmegoldásnak tartogassuk. Vannak, akiknek még ilyenkor is fájdalmas érzeteket okozhat a tampon használata. De miért okozhat fájdalmat még évek után is a tampon? És elmúlhat egyszer, hogy simán felhelyezhessük vagy eltávolíthassuk, ha mégis tampont használtunk?
Ezért lehet fájdalmas a tampon használata
Valószínűleg nem egyetlen bizonyos ok áll a háttérben, ha a tampon használatát kényelmetlennek érezzük. Egészen banális oka lehet, például az, hogy rossz szögben helyezzük fel, vagy éppen a hüvelyszárazság miatt nem csúszik elég könnyen.
Mutatjuk, a nőgyógyász szerint mik a leggyakoribb okai annak, ha fájdalmas a tampon használata, és hogyan küszöbölhetjük ezt ki.
1. Nem helyezzük elég mélyre a tampont a hüvelyben
„A tamponnak nem szabad fájnia, ha megfelelően helyezzük fel a hüvelybe – mondta Dr. Sherry A. Ross szülész-nőgyógyász. – Ha nem elég mélyre helyezzük fel a tampont, félúton vagy akörül van csak, diszkomfortérzetet okozhat. Ez még erősebben jelentkezik, ha a hüvely első szakaszáig toljuk csak a tampont.”
2. Rossz szögben tartjuk a tampont felhelyezéskor
Ha a felhelyezéskor tapasztaljuk a fájdalmat, kellemetlen érzeteket, nagy valószínűséggel rossz szögben próbáljuk a tampont a hüvelybe juttatni. „Soha se egyenesen állva próbáljuk felhelyezni a tampont – figyelmeztetett a nőgyógyász. – Nem biztonságos álló helyzetben felhelyezni, érdemes guggolni vagy a vécén ülve felhelyezni. Az is kényelmesebbé teheti a tampon hüvelybe juttatását, ha az egyik lábunkat feltesszük például a kád szélére. Ez segít, hogy a hüvely még inkább párhuzamosan álljon a tamponnal.”
3. Maga a tampon a probléma
Lehetséges, hogy a tampon, amit használunk, túlságosan erősen nedvszívó a vérzésünk erősségéhez képest. „Érdemes mindig a leggyengébb, még pont elég tampont választanunk. A tampon nem alkalmas arra, hogy biztonságból egy erősebb vérzéshez valót használjunk. Ez ugyanis kiszáríthatja a hüvely nyálkahártyáját, így fájdalmas lehet a tampon kihúzása” – magyarázta el a nőgyógyász.
4. Illatosított a tampon
Allergiás reakciót, így akár fájdalmat is okozhat az illatosított tampon. Az illatanyagok ugyanis irritálhatják a hüvely nyálkahártyáját. Érdemes ezért organikus vagy illatmentes változatot használnunk.
5. Az applikátor megsérti a hüvely bemenetét
A műanyag applikátornál fordulhat elő gyakran, hogy megsérti a hüvely bemenetét, így fájdalmassá válik a tampon felhelyezése és kivétele. Érdemes kísérletezni a különböző típusokkal, hogy nekünk melyik válik be.
6. Több síkosításra van szükségünk a tampon felhelyezéséhez
Tampont használni legkényelmesebben akkor lehet, ha a vérzésünk erős. Amikor csak enyhe, valamilyen síkosítóra lehet szükségünk a tampon fájdalommentes felhelyezésére. Érdemes az applikátorra kenni a síkosítót, mielőtt elkezdenénk a tampon behelyezését a hüvelybe.
Jelezhet komolyabb problémát a tamponnal kapcsolatos kényelmetlen érzet?
Ha elég sokat keresgélünk az interneten, valószínűleg találunk olyan cikket, ami szerint a tamponnal összefüggő fájdalom arra utal, hogy rákosak vagyunk. Ez elég valószínűtlen. Viszont az lehetséges a nőgyógyász szerint, hogy a szexszel összefüggő fájdalom, azaz vaginizmus a tampon használatát is fájdalmassá teszi.
„Vaginizmus esetén a hüvely izmai görcsösen összehúzódnak önkéntelenül a behatolásnál, így lehetetlenné vagy legalábbis nagyon fájdalmassá teszik azt – magyarázta a nőgyógyász. – A tamponhasználat és a szex is hasonló inger a vaginizmus szempontjából, így előbbinél is jelentkezhet a fájdalom.”
Forrás: Popsugar, fotó: Unsplash