Nem kell aggódni: még a legtisztább otthonokban is felhalmozódik némi por. A felületeken megtapadó apró részecskék, bőrsejtek, szennyeződések, ruhaszálak és textíliák, valamint pollenek keveréke, vagyis a por zavaró látványt nyújthat – nem is beszélve arról, hogy negatívan befolyásolja otthonod levegőjének minőségét. Így magától értetődik, hogy egy alapos portalanítási rutin betartása meglehetősen fontos összetevője otthonunk és a benne élők jólétének.
A portalanítás legjobb módja elsősorban az, ha azt rendszeresen tesszük.
Ezután az is fontos, hogy megtanuljuk a leghatékonyabb módját annak, hogy azt hatékonyan végezzük a különböző felületeken. Jó híreink vannak: gondoskodunk róla, hogy mindenre kiterjedjen a figyelmed.
1. lépés: Szerezzük be a portalanításhoz szükséges kellékeket
A portalanításhoz nem kell sok minden, csak a megfelelő eszközökre van szükség (és valószínűleg már meg is vannak otthon). Kezdetnek szerezzünk be egy mikroszálas törlőkendőt vagy rongyot, egy porszívót porkefés fejjel és egy kíméletes, minden célra használható tisztítószert (amit akár magunk is elkészíthetünk).
2. lépés: Rakjunk rendet
Mielőtt elkezdenénk, számoljunk fel minden rendetlenséget és szétszórt tárgyat a portalanítani kívánt felületekről, hogy biztosítsuk a könnyű hozzáférést.
3. lépés: Száraz porolás
Használjunk mikroszálas kendőt vagy portörlőt az olyan felületek száraz portalanításához, mint például a polcok, asztallapok és elektronikai eszközök. Óvatosan töröljük át, hogy elkerüljük a por szétszóródását.
Ha a falakat vagy magas bútorokat poroljuk, mindig a szoba legmagasabb pontjairól kezdjük a műveletet, majd haladjunk lefelé, ami megakadályozza, hogy a por újra megtelepedjen a már megtisztított felületeken (azaz, hogy még több dolgunk legyen vele).
4. lépés: Porszívózzuk ki a puha felületeket
Használjunk porszívót porkefés fejjel, hogy eltávolítsuk az apró szemeket a puha felületekről, például a kárpitokról, függönyökről és lámpaernyőkről. Ezt a tartozékot olyan helyeken is használhatjuk, ahol felgyülemlett a por.
5. lépés: Nedves porolás
Az alaposabb tisztítást igénylő felületek, például a padló szegélylécei esetében enyhén nedvesítsünk meg egy mikroszálas kendőt általános tisztítószerrel (de ne áztassuk be).
Hogyan poroljuk le a ventilátort?
A ventilátorok könnyen felhalmozhatják a porszemcséket (és aztán szétszórhatják őket a szobában). Egy kihúzható mikroszálas porolót vagy egy hosszú tartozékkal ellátott porolót használjunk a ventilátorlapátok egyesével történő megtisztításához. A ventilátor testét (beleértve a lámpatesteket is) óvatosan kell leporolni egy mikroszálas ruhával. Ha szükséges, használjunk vízzel vagy általános tisztítószerrel enyhén megnedvesített mikroszálas kendőt a makacs foltok kezeléséhez.
Hogyan kell portalanítani a redőnyöket?
A takarításhoz használjunk mikroszálas kendőt vagy eldobható portörlő kendőt mikroszálas porolóval együtt. Kezdjük a tetején, és haladjunk lefelé a redőny mindkét oldalán. Ezután fordítsunk figyelmet a gyakran elhanyagolt ablakpárkányokra, töröljük le a laza szennyeződéseket, és ha szükséges, kapjanak egy frissítő újratörlést. A mélyebb tisztításhoz akár egy kefés tartozékkal ellátott porszívót is bevethetünk.
Hogyan pormentesítsük a falat?
Mindig felülről lefelé haladva poroljuk a falakat, a felső szegélytől kezdve egészen a szegélylécekig. Használjunk mikroszálas felmosórongyot vagy egy seprűfej köré tekert rongyot, különös figyelmet fordítva a sarkokra, valamint a dísz- és szegélylécekre.
Hogyan poroljuk le a növényeket?
Tudtad, hogy a porral borított levelek megakadályozhatják a növények megfelelő növekedését? Növényeink leveleit óvatosan leporolhatjuk egy puha, nedves ruhával. Ez nemcsak a port távolítja el, hanem a növények is jobban tudnak lélegezni.
Forrás: Apartment Therapy, Fotó: Canva