- A vízkő nem csak a látható részeken okoz szépészeti problémát, de például a mosógép belsejét is tönkreteheti, ha nagyon kemény a víz.
- Ha valahol kemény a víz, sokkal nagyobb munka ragyogóvá és makulátlanná tisztítani a kádat, zuhanyt és mosdót.
- Nem feltétlenül szükséges erős vegyszer ahhoz, hogy megszabaduljunk a vízkőtől.
Ha meg akarjuk nyerni a csatát a vízkő ellen, alapvetően elegendő körül nézni a kamránkban. Szerencsére nem kell erős vegyszerekkel felszerelkeznünk ahhoz, hogy a kemény víz nyomaitól megszabaduljunk.
A profi takarító elárulta, melyik az a négy leghatásosabb módszer, amivel a legkönnyebben és legkisebb erőfeszítéssel takaríthatjuk ki a fürdőszobát. Így nem kell több időt eltöltenünk akkor sem a kád és mosdó súrolásával, ha nálunk a kemény víz miatt több vízkő képződik.
Az ecet fellazíthatja a vízkövet
Gyakori, hogy véletlenül látjuk meg a csap, kád környékén, hogy egy rejtett zugban már vastag, rozsdavöröses, barnás vízkőlerakódás képződött, mert itt nem takarítottuk olyan gyakran és alaposan.
A megoldás a kamránkban rejtőzik: az ecet. Áztassuk be ecettel azt a területet, ahol vastagabb, látható vízkőlerakódások alakultak ki. Legyünk óvatosak, hiszen az ecet sav, nem használható minden felületen. A természetes kő, bizonyos festett járólapok, csempék tönkremehetnek, ha tömény ecet kerül rájuk. Hagyjuk hatni egy ideig az ecetet, majd egy régi, már nem használt fogkefével dörzsöljük meg a vízkőlerakódást.
A szódabikarbóna kötelező kellék, ha kemény a víz
Az ecet mellett a másik roppant hatékony anyag, ami minden háztartásban megtalálható, a szódabikarbóna. Ha nem akarjuk agresszív vegyszerekkel eltüntetni a vízkövet, készítsünk szódabikarbóna és víz keverékéből pasztát, majd hagyjuk néhány percig hatni ott, ahol vastagabb vízkőlerakódás képződött. Ezután dörzsi szivaccsal vagy fogkefével már el tudjuk távolítani a vízkövet.
Használjunk vízkő elleni adalékot a mosáshoz
Sokkal nehezebb a vízkő ellen harcolnunk a mosógép belsejében. Ráadásul nemcsak a gépet teszi tönkre a kemény víz, hanem a ruháinknak sem tesz jót, károsítja a textilszálakat, fakóvá, szürkévé teszi a ruhákat.
Egy fél kupak mosószóda vagy folttisztító só (nátrium-peroxid) természetes és hatásos megoldás a vízkő ellen. Tegyünk minden mosásnál a ruháink közé, így lágyítja a vizet. Nemcsak kevesebb vízkő képződik a mosógépben, de a mosószer is hatékonyabban tiszíthatja a ruháinkat.
Szerezzünk be kifejezetten kemény vízhez való zuhanyfejet
A legbiztosabb, viszont drága megoldás a vízkő ellen, ha a ház vízvételezési pontjánál elhelyezünk egy vízlágyító berendezést. Ha viszont nem akarunk házi vízműbe invesztálni, kezdhetjük kicsiben is. Léteznek ugyanis olyan speciális szűrővel ellátott zuhanyfejek és csaptelepek, melyekkel legalább a kádnál és a mosdónál megelőzhetjük a vízkövesedést. Ez ráadásul nem csak azért jó, mert így kevesebb vízkőfolttal kell harcolnunk. A bőrünknek, hajunknak sem tesz jót a kemény víz.
Forrás: Apartment Therapy, fotó: Unsplash