- Teljesen természetes, hogy csökken a szex egy párkapcsolatban az évek előrehaladtával.
- De mi van, ha ez a csökkenés olyan szintű, hogy az együttlétek száma a nullával egyenlő?
- A szexológus elmondta, lehet-e normális és egészséges egy párkapcsolat szex nélkül.
Bárhova nézünk, mindenhol azt sugározzák felénk, hogy a szex a legfontosabb része egy romantikus kapcsolatnak. De mi van, ha nem szexelünk? Vagy legalábbis nem túl gyakran? Akkor már nem is lehet egészséges a kapcsolatunk?
Jamie Bucirde szexológus szerint „minden egyes embernek egyediek a szexuális igényei. Nem lehet azt mondani, hogy csak ennyi szexszel lehet egészséges egy párkapcsolat.”
A párkapcsolatok három típusa szex szempontjából
A szexológus szerint három különböző típusba sorolhatók az emberi párkapcsolatok.
- Romantikus kapcsolat
- Szexuális kapcsolat
- Érzelmi kapcsolat
Ezek a kapcsolati típusok létezhetnek önmagukban is (érzelmi kapcsolatnak például a baráti viszonyt szokták nevezni), ám keveredhetnek is egymással, ráadásul különböző arányban. „Nincs egyetlen helyes képlet” – hangsúlyozta a szexológus.
Egy aszexuális ember számára például az intimitás számos más formája jelenti a szeretetnyelvet – például a kommunikáció és a minőségi idő –, és nem a fizikai érintés. „A kulcs az őszinteség és a tiszta beszéd” – tette hozzá a szexológus.
Eltérő szükségletek a szexben
Nincs olyan, hogy egyetlen igazi és tökéletes párkapcsolati típus. Ha valakinek a szex nem fontos, attól még lehet egészséges a párkapcsolat. Ha mindkét fél számára rendben van így. „A 21. században szerencsére már van lehetőségük, hogy úgy alakítsuk ki a párkapcsolatunkat, hogy az teljes mértékben megfeleljen a saját szükségleteinknek. És ez hihetetlenül felszabadító” – mondta Bucride.
Nem szexelünk a párunkkal vagy csak ritkán, de szeretnénk gyakrabban?
Abban az esetben, ha a felek igényei eltérőek a párkapcsolatban, már nehezebb úgy alakítani, hogy mindkét fél számára kielégítő legyen. A legfontosabb, hogy ezt is nyíltan beszéljék meg.
„A tudás mindig hasznos. Ha ismerjük a párunk szexuális igényeit és személyiségét, sokkal őszintébben tudunk beszélgetni – magyarázta a szexológus. – De ugyanilyen fontos a saját vágyaink és határaink őszinte kommunikációja is a másik felé. Csak így alakíthatunk ki olyan párkapcsolatot, amilyet szeretnénk. És ez az, ami egészséges.”
Forrás: Marie Claire Netherlands, fotó: Getty Images