- Katalin hercegné betegsége hívta fel rá a figyelmet legutóbb, hogy a fiatalok körében sokkolóan megnőtt a rákos betegségek száma.
- Tényleg megelőzhető bizonyos vitaminokkal, étrenddel, életmóddal a rák? És ha igen, hogyan?
- Sajnos a valóságban nem olyan egyszerű és egyértelmű a rák kialakulásának az oka, hogy néhány dologgal az életünkben biztosak lehessünk benne, tényleg elkerülhetjük a betegséget.
„Elegem van abból, hogy olyan emberek lesznek rákosak, akiknek nem kellene rákosnak lenniük – mondta egy TikTokra feltöltött videójában egy onkológiai nővér. – Adok néhány tanácsot, hogyan előzhetjük meg a rákot.” A kommentekben rengetegen fűzték hozzá a saját javaslataikat, köztük bizonyos vitaminokra, étrendre és életmódbeli változtatásokra vonatkozó rákmegelőző tippjeiket.
Bár a szándék jó, sőt a legtöbb információ alapvetően pontos. Mégis az ilyen jellegű tartalmak következtében az ember hajlamos azt érezni és gondolni, hogy a rák kialakulásával kapcsolatban az irányítás teljes mértékben a kezünkben van.
Rák és megelőzés
Tény, hogy a különböző típusú rákbetegségek kialakulásával erős összefüggésben vannak bizonyos környezeti és életmódbeli tényezők. De nagyon fontos tudnunk, mi az, amit valóban irányíthatunk, hogy tényleg megtehessük a szükséges lépéseket a saját védelmünk és jóllétünk érdekében.
Ugyanakkor bizonyos videók, megosztott posztok azt sugallják, hogy a rák megelőzése roppant egyszerű, elég változtatnunk az étrendünkön és az alvásrutinunkon. Sajnos a valóság korántsem ilyen egyértelmű.
„A közösségi oldalak gyakran túlegyszerűsítik a rákmegelőzést. Időnként azt sugallják, hogy bizonyos étrendekkel vagy életmódbeli változtatásokkal teljesen megelőzhető a rákbetegség. Ez félrevezető – jelentette ki Dr. Scott Braunstein onkológus. – Igaz, hogy bizonyos életmód csökkenti a rák kockázatát, de nem garantálja, hogy teljesen megelőzhetjük. Másrészről a tudományosan nem igazolt hatásosságú rákmegelőző módszerek hamis biztonságérzetet adhatnak az embernek.”
Arról nem is beszélve, hogy az ilyen jellegű tartalmak erősíthetik az áldozathibáztatást vagy a rossz érzést a rákbetegekben: aki rákos lett, csak azért lett beteg, mert valamit máshogy kellett volna csinálnia az életében. Pedig nagyon gyakran nem ez az oka a betegségének.
Az onkológus szakorvosok elmondják, mi okozza valójában a rákot és mennyire megelőzhető és csökkenthető a betegség esélye.
Mi okozza a rákot?
„A rák az adott sejtjeink DNS-változásainak következménye. A DNS-ünk a genetikai ujjlenyomatunk – magyarázta Dr. Deepa Halaharvi onkológus, mellrák-specialista. – Vannak, akik a rákra való hajlamot a szüleiktől öröklik, mint például a mellrák bizonyos típusainál. Más esetekben külső, környezeti tényezők okozzák a rákbetegséget.”
Az Egészségügyi Világszervezet statisztikái szerint az összes rákos megbetegedés 10 százalékát okozza örökletes genetikai mutáció. A genetikai tényezők mellé adódnak azok a külső körülmények, amik növelhetik a rák kialakulásának kockázatát.
Ha a mellrákot nézzük, számos rizikótényező ismert, ezek egy részét befolyásolhatjuk, másokat nem:
- Örökletes génmutáció
- Az első menstruáció ideje
- A mellállomány összetétele
Ezeken nem változtathatunk, viszont az olyan életmódbeli tényezőkön, mint a rendszeres testmozgás vagy az alkoholfogyasztás, igen.
Pont ezt hányják a fiatalabb korosztály szemére abban, hogy a rákos betegségek száma újabb és újabb rekordokat dönt a 40 alattiak körében évről évre. Valószínűleg rosszul táplálkoznak, túl sok gyorséttermi ételt esznek és telefonoznak sportolás helyett.
Valójában a szakemberek sem értik pontosan, miért emelkedik ebben a korosztályban a rákos betegségek száma. „Lehetséges, hogy sok tényező kombinációja okozza, hogy növekszik a rákbetegek száma a 40 alattiak között. De nem kizárólag az életmódbeli és környezeti változások, több képernyő előtt töltött idő és a valószínűsíthető örökletes tényezők tehetők felelőssé” – mondta Dr. Braunstein. Ugyanakkor további kutatásokra van szükség, hogy megfelelő tanácsokkal szolgálhassanak ennek a korosztálynak is a rák megelőzésére.
Tényleg megelőzhető a rák?
A jó hír, hogy az életmódbeli tényezők valóban hatással vannak a rák megelőzésére. „Nem minden ráktípus megelőzhető, viszont sok olyan van, melyeknél az életmódbeli döntéseink döntő fontosságúak abból a szempontból, hogy megbetegszünk-e vagy sem rákban” – jelentette ki Dr. Braunstein.
Ilyen rákmegelőzéssel összefüggő életmódbeli tényezők:
- Dohányzás
- Elhízás, túlsúly
- Alkoholfogyasztás
- Zöldség- és gyümölcsfogyasztás
- Rendszeres testmozgás
Az onkológus azt is hozzátette, hogy bizonyos rákbetegségek – például mellrák vagy bélrák – esetében többet tudunk arról, hogy az életmód mekkora befolyással van a rák kialakulására, mint más ráktípusoknál (például szemrák).
Azonban soha nem a beteg hibája, ha rákos lesz. Bár a környezeti tényezők is nagy szerepet játszanak a rák kialakulásánál, nem mindenkinek van esélye, hogy ugyanolyan szinten irányítsa a saját életét. Ha valaki olyan helyen él, ahol nehezebb a friss zöldség-gyümölcs beszerzése, vagy szegényebb családban él, és nincs esélye sem arra, hogy elköltözzön olyan helyre, ahol alacsonyabb a légszennyezés.
Hogyan csökkentsük a rák kockázatát?
Nem a közösségi oldalakon találjuk meg a rák megelőzésének szent Grálját, vallják az onkológusok. „Nem teljesen haszontalan persze, az életmód fontos” – tette hozzá Dr. Halaharvi. Milyen konkrét lépéseket tehetünk a mindennapokban, hogy növeljük a rák megelőzésének esélyét?
- Együnk minél több keresztesvirágú zöldséget (brokkoli, leveles kel, rukkola, káposzta stb.)
- Igyunk minél kevesebb alkoholt, vagy egyáltalán ne igyunk
- Ne dohányozzunk
- Aludjunk eleget és megfelelő minőségben
- Heti 150-300 perc közepes intenzitású testmozgás (vagy 75-150 perc magas intenzitású testmozgás)
- Használjunk fényvédő krémet!
Az életmódunk mellett a rák megelőzésében fontos, ha tisztában vagyunk a családi kórtörténetünkkel. Így az orvosunkkal egyeztetve a szükséges szűrővizsgálatokat is időben el tudjuk végeztetni, mint a mammográfia vagy béltükrözés. A minél korábbi diagnózis ugyanis jelentősen növeli a gyógyulási esélyeinket a rák esetében.
Forrás: Popsugar, Fotó: Unsplash