Bár mindenki más és más, létezik egy elképzelés, miszerint a szívünknek is van egy kora, amely nem mindig áll arányban a valódi életkorunkkal.
A „szívkor” az egyén stroke vagy szívroham kockázatának szintjére utal.
A szívkorunkat általában olyan tényezők befolyásolják, mint a tényleges életkor, a vérnyomás, a koleszterinszint és az életmódbeli szokások.
„A New York Város Egészségügyi Hivatal Szívkor-kalkulátora egy olyan eszköz, amely segíthet az embereknek megérteni a szív- és érrendszeri események kockázatát azáltal, hogy az ismert szív- és érrendszeri kockázati tényezőket értékelve megbecsüli az egyén kockázatát egy meghatározott egészséges tartományhoz képest – mondta Dr. Joy Gelbman, a Weill Cornell Medicine kardiológusa a HuffPostnak. – Ha a szív kora idősebb, mint a személy jelenlegi életkora, az azt jelzi, hogy szívesemény szempontjából megemelkedett, de módosítható kockázat áll fenn.”
Az Amerikai Idősödési Intézet szerint a szív öregedésének néhány jele a fizikai aktivitás során jelentkező mellkasi fájdalom, a szédülés, a fáradtság, a fejfájás és a zavartság. Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztaljuk, mindenképpen keressünk fel egy kardiológust, hogy megbizonyosodjunk a megfelelő szívműködésünkről.
Mindezek ellenére van mód arra, hogy visszafordítsuk a szívünk korát néhány életmódbeli változtatással és megelőző intézkedéssel, amelyeket az élet bármely szakaszában végrehajthatunk. Íme néhány módszer, amellyel a kardiológusok szerint fiatalon tarthatjuk a szívünket:
Csökkentsük az LDL-koleszterinszintet

A kardiológusok szerint több módszer is van arra, hogy megóvjuk a szívünk egészségét (Fotó: Canva)
Mindenekelőtt az alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterinszintet, vagyis az LDL-koleszterint kell szemmel tartanunk.
Dr. Norman Lepor, Los Angeles-i kardiológus szerint minél magasabb a szívbetegségek kockázata nálunk, annál jobban kellene csökkentenünk „rossz”, azaz LDL-koleszterinszintünket. Ha nem tudjuk, hogy ez mennyi, legközelebb, amikor orvoshoz megyünk, kérjünk egy laborvizsgálatot, hogy megtudjuk. Ha túl magas, akkor vannak módszerek, amelyekkel csökkenthetjük a koleszterinszintünket.
Fontos a rendszeres testmozgás
Az Amerikai Szív Szövetség azt ajánlja, hogy hetente legalább 150 perc testmozgást végezzünk. Ez lehet aerob és a súlyzós gyakorlatok, mint például a könnyű súlyzók használata, a gyaloglás vagy az úszás.
Dr. Nikki Bart, szívelégtelenséggel és szívátültetéssel foglalkozó kardiológus megjegyezte, hogy a testmozgás ugyanis csökkentheti a vérnyomást, javíthatja a koleszterinszintet és segíthet az egészséges testsúly fenntartásában.
Bármilyen mozgás egészséges – lehet az akár séta, tánc, takarítás vagy kertészkedés is.
Ha motivációra van szükségünk, keressünk egy edzőtársat. Ez segíthet a megfelelő teljesítmény elérésében, és még arra is lehetőséget adhat, hogy elmélyítse a barátságot.
Csökkentsük a stressz szintjét
Akár a munka, akár a véget nem érő otthoni teendőlista miatt vagyunk állandóan stresszesek, a szív egészsége érdekében meg kell találnunk a módját, hogyan tudjuk szinten tartani. A krónikus stressz ugyanis magas vérnyomáshoz vezethet, ami pedig növelheti a szívroham és a sztrók kockázatát.
A testmozgás, a meditáció és a légzőgyakorlatok nemcsak bizonyítottan segítenek csökkenteni a stressz-szintet, de még az endorfinhoz (boldogsághormonhoz) is juttatnak.
Ha segítségre van szükségünk az életünkben fellépő kisebb vagy nagyobb – például a pénzügyekkel vagy a gondozással kapcsolatos – stresszfaktorokkal kapcsolatban, érdemes felkeresnünk akár egy terapeutát. Egy mentális egészségügyi szakember olyan eszközöket adhat, amelyek segíthetnek a szorongás kezelésében.
Fogyasszunk tápláló ételeket

Az egészséges életmód, rendszeres testmozgás és a megfelelő étkezés segít megőrizni a szív egészségét (Fotó: Canva)
Ez nem azt jelenti, hogy soha többé nem ehetünk süteményt, de az étkezéseink nagy részét sovány fehérjével, gyümölcsökkel és zöldségekkel kell kitöltenünk.
„A mediterrán étrend, amely a zsíros halak, a diófélék és a hüvelyesek egyensúlyát tartalmazza, bizonyítottan előnyös – mondta Bart. – Egy másik jó ökölszabály, hogy mindig legyen »szivárvány a tányéron«, azaz antioxidánsokban gazdag friss gyümölcsökkel és zöldségekkel teli étrend.”
Emellett Dr. Elizabeth Klodas, a Step One Foods alapítója és vezető orvosigazgatója, kardiológus, a teljes értékű rostok, omega-3 zsírsavak, antioxidánsok és növényi szterinek ( a növényvilág „koleszterinje”) bőséges bevitelét ajánlotta. Ezeket olyan élelmiszerekben találhatjuk meg, mint a diófélék, a hal, a joghurt, a gyümölcsök és a zöldségek (sok más mellett).
Hagyjunk fel a dohányzással és az e-cigivel
A dohányzás és az e-cigaretta nemcsak a tüdőre, hanem a szív egészségére is káros lehet, mivel e tevékenységek során vegyi anyagokat lélegzünk be.
„Ezek közül sok szűkítheti az ereket, gyulladást okozhat, és hatással lehet a vérnyomásra és a szívritmusra” – mondta Klodas.
Lehet, hogy pillanatnyilag nem úgy tűnik, de a dohányzás következményei óhatatlanul összeadódnak, így érdemes mihamarabb leszokni a cigarettázásról (és annak minden formájáról).
Aludjunk eleget
A legtöbb felnőttnek jót tesz, ha minden este hét-kilenc órát alszik. A jó alvás nemcsak a memóriát és segíti, hanem a szívre káros betegségek kockázatát is csökkentheti.
Dr. Naga Pannala, az ArchWell Health kardiológusa szerint az elegendő alvás bizonyítottan csökkenti az elhízás és a magas vérnyomás kockázatát, amelyek mindketten a szív egészségi állapotának kockázati tényezői.
Ha alvászavart tapasztalunk, konzultáljunk egy alvással foglalkozó orvossal, hogy meghatározza a kiváltó okot, és hatásos kezelési megoldásokat kapjunk.
Ismerjük meg a saját genetikánkat
Míg vannak bizonyos tényezők (például a testsúly, a vérnyomás és a koleszterinszint), amelyeket aktívan megváltoztathatunk a szívelégtelenség megelőzése érdekében, vannak olyan nem módosítható tényezők is, amelyek a genetikán alapulnak és öröklődhetnek.
„Ha van olyan közvetlen hozzátartónk (például szülő vagy testvér), aki fiatalon szívrohamot kapott, akkor nagyobb a kockázata annak, hogy ugyanaz történik velünk is – mondta Bart. – Ezt jó előre tudni, mert így külön lépéseket tehetünk a megelőzés érdekében, például korábban felkereshetünk egy kardiológust szűrővizsgálatra.”
Forrás: HuffPost Fotó: Canva