- Ahogy a testünkkel, úgy a lelkünkkel és mentális egészségünkkel is foglalkoznunk kell.
- Az érzelmi higiénia javítása boldogabb emberré tehet.
- Mutatjuk, a pszichológus milyen teljesen hétköznapi dolgokat javasol az érzelmi higiéniánk javítására, amit már akár ma elkezdhetünk!
Felesleges mástól várnunk a boldogságot. Ugyanis ez bennünk lakik. Ha többet törődünk az érzelmi higiéniánkkal, ahogy a testünkkel is, egészségesebbek leszünk lelkileg. Mutatjuk, a pszichológus milyen egészen hétköznapi dolgokat tekint az érzelmi higiénia alapvető részének. Ezek a dolgok akár már ma boldogabb emberré tehetnek!
1. Az elegendő alvás az érzelmi higiénia alapja
Ha megkérdezünk egy mentálhigiénés tanácsadót, biztos, hogy azt mondja, az elegendő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy boldogok legyünk. Gyakran ez az alapvető szükséglet nem csak oka, de tünete is bizonyos mentális egészségproblémáknak.
Ha jobban alszunk, könnyebben megbirkózunk a stresszel. De segít a koncentrálásban, kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak vagyunk, ha kialudtuk magunkat. Nem csoda, hogy a napi rutinunkban és az érzelmi higiéniánkban előkelő helyen kell szerepelnie az alvásnak.
2. Tápanyagban gazdag ételek
A mentális egészségünk és érzelmi higiéniánk javításához megfelelően kell táplálnunk az agyunkat. Számos olyan tápanyag van, ami hozzájárul a mentális egészségünkhöz és boldogabbak leszünk tőle hosszú távon:
- Omega3-zsírsavakban gazdag ételek: lazac, szardínia, olajos magvak
- A kávé is segíthet, hogy élénkebb legyen az agyműködésünk.
- Antioxidáns tartalmuknál fogva a leveles zöldek is segítenek az agy egészségének megóvásában.
- E-vitamint is nagy mennyiségben tartalmaznak az olajos magvak, ami az életkorral járó szellemi hanyatlás megelőzésében segít.
- A teljes értékű gabona B6-vitamin-tartalma támogatja az örömhormon (szerotonin) termelődését, ami a kedélyállapotunkat nagyban befolyásolja.
3. Az elegendő víz fogyasztása elengedhetetlen az érzelmi higiéniához
A mentális egészségünk szempontjából kulcsfontosságú a vízfogyasztás. Az agyunknak ugyanis vízre van szüksége, hogy jól működjön. Tapasztaltuk már, hogy megfájdul a fejünk, ha kevés folyadékot iszunk. Ám más hátrányos következményei is vannak: csökken az agyunk kapacitása.
Jegyezzük meg jól: a víz boldoggá tesz! A megfelelő folyadékbevitel ugyanis a szerotonin termelődésének is az alapja, ez erősíti a mentális egészséget és érzelmi higiéniát.
4. Törődjünk magunkkal
Senki más nem ismerhet úgy minket, mint saját magunk! Fontos, hogy tudatosítsuk a reakcióinkat, az érzelmi higiénia lényeges eleme, hogy ne csak értsük, de szabályozni is képesek legyünk a viselkedésünket, érzéseinket.
5. Szeressük magunkat és legyünk elnézőek saját magunkkal
Ha megtanuljuk szeretni és tisztelni saját magunkat, máris közelebb jutunk a boldogsághoz. Nincs tökéletes ember, aki sosem követ el hibákat. A mentális higiénia elengedhetetlen része annak felismerése, hogy ezek a hibák az ajtót jelenthetik a fejlődéshez, fontos felismerésekhez az életünkkel kapcsolatban.
6. A rendszeres testmozgás boldoggá tesz
Nagyon jó eszköz az elménk lecsendesítéséhez és a stressz oldására a testmozgás. A stresszhormon hatására ugyanis az izmok görcsösek és merevek lehetnek, ami fájdalmat okoz. Így nem csoda, ha nem érezzük boldognak magunkat.
Mivel nem vagyunk egyformák, mindenkinek más az a mozgásforma, ami segíti az érzelmi higiéniát és a boldogság elérését. Próbáljunk ki minél többféle sportot, hogy megérezzük, melyik van legjobb hatással a lelki egészségünkre és érzelmi higiéniánkra.
7. Rendszeres meditáció és hit
Nem kell vallásosnak lennünk ahhoz, hogy átéljük a meditáció vagy ima jótékony hatásait. A mindfulness segítségével sokat tehetünk az érzelmi higiéniánkért. Ha tudjuk, hogyan csendesíthetjük el az elménket és szabadíthatjuk meg a felesleges gondolatoktól, sokkal kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak lehetünk.
8. Csökkentsük az érzelmi higiénia részeként a közösségi oldalakon töltött időt
Az okostelefon és a közösségi oldalak hatalmas stresszt okozhatnak, és észre sem vesszük. A doomscrolling szorongóvá tesz, míg a saját magunk másokkal való összehasonlítása a testképzavarok melegágya. Az érzelmi higiénia fontos része, hogy kritikusabban és sokkal kevesebbet fogyasszunk a közösségi oldalakból.
9. Tudjunk segítséget kérni
Nem vagyunk egyedül a világban. Ha nem áll mögöttünk támogató család, barátok vagy munkatársak, fordulhatunk szakemberhez, pszichológushoz is segítségért, amikor úgy érezzük, elakadtunk és veszélybe került a mentális egészségünk.
10. Erős kapcsolatok a mentális egészségért
Számos tanulmány kimutatta, hogy a mentális egészségünk megőrzésében fontos szerepe van a tartós emberi kapcsolatoknak. Ám ehhez az is kell, hogy aktívan törődjünk a barátságokkal, párkapcsolattal. Csak akkor tudnak boldogan működni ezek a viszonyok, ha mi is adunk, nem csak kapunk.
Szükségünk van az érzelmi higiéniánk részeként olyan emberekre, akikben megbízunk, és akik bennünk is megbízhatnak. Gyakran túl közelről nézzük a problémákat ahhoz, hogy észrevegyük, mi gátolja a boldogságunkat. Ezek a kapcsolatok segíthetnek, hogy a nagy egészet is meglássuk.
11. Tudjuk, mikor kell szünetet tartani
A boldogsághoz elengedhetetlen, hogy felismerjük: elfáradtunk. Az érzelmi higiénia egyik legnagyobb ellensége a kiégés. Így bármennyire is szeretjük a munkánkat, fontos, hogy kilépjünk néha a mókuskerékből és szabadságot kérjünk. Ez a mentális egészségünk és a boldogságunk kulcsa.
Forrás: Your Tango, fotó: Unsplash